Brněnský kapitán Hrazdira: Cizinci si musí sáhnout do svědomí

05.11.2016
Mohl se ukřičet a utleskat, ale brněnské volejbalisty jejich kapitán Michal Hrazdira proti Karlovarsku nevyburcoval k obratu. Obhájci stříbra po úterním krachu 0:3 na sety prožívají bídný vstup do extraligy, prohráli všechna tři utkání.
Brněnský kapitán Hrazdira: Cizinci si musí sáhnout do svědomí

„Chtěli jsme už od začátku navázat na to, jak jsme končili sezonu. Ale tým zatím nešlape,“ povzdechne si lídr Volejbalu Brno. „I když na tom hodně pracujeme a v tréninku vidím posun, do zápasů jsme to nedokázali přenést. Sám nevím, proč to tak je, a trápí mě to,“ dodává Hrazdira.

Nastartovat se mohou Brňané ve čtvrtek, od 18 hodin hostí v hale v Kounicově ulici Ostravu. „Musíme konečně zabrat, aby na nás nepadla ponorka,“ uvědomil si ihned po porážce ve Varech brněnský trenér Ondřej Marek.

Zažehnat prekérní situaci ale bude obtížné. Vyzyvatelé jsou neporažení, obměněný tým vicemistrů zatím tápe. „A ve hře jsem moc pozitiv neviděl,“ pravil kouč Marek.

„Trpíme tím, že zahraniční posily nehrají to, co jsme od nich očekávali,“ přiznává Hrazdira. „Mluvím hlavně o hráčích na kůlech. Vysoké balony nejsme schopní uhrát a bez útoku se vyhrávat nedá,“ doplní smečař, jenž nerad volí fráze a mluví zpříma.

Zatímco loni Brňany k historickým medailím táhli ruští úderníci či Marek Zmrhal, jenž zamířil do Karlovarska, nyní mladíci a především americké duo Dalton Ammerman - Nick Goodell mezery po odchodech opor nezacelili. „Upřímně, oni si musí sáhnout do svědomí,“ podotýká Hrazdira.

Volejbalista z plechovky

Proti Karlovarsku se na palubovce poprvé mihl i kolumbijský reprezentant Renzo Mendoza. „Perspektiva u něj vidět je, ale čeká nás s ním hodně práce. Vypadá ale, že by se chtěl zlepšovat, a to je základ,“ věří zkušený Hrazdira. „Myslím, že během sezony dost promluví do našeho pojetí, zapadne a bude vidět.“

Brněnský klub by potřeboval, aby jeho cizinecká legie pookřála co nejdříve. Tím spíš, že právě Brňané extralize v minulé sezoně ukázali, že enkláva cizinců, kterou se povede začlenit, může přinést medailovou odměnu. „Asi jsme byli takoví průkopníci,“ prohodil před startem extraligy brněnský manažer Martin Gerža.

A řada klubů kvůli nedostatku kvalitních českých volejbalistů přes léto lovila za hranicemi. „Je to taky tím, že peněz v zahraničních ligách ubývá a cizinci jsou ochotní hrát za míň v Česku,“ poznamenává Hrazdira. „Liga se zkvalitnila, ubylo slabších týmů. A myslím, že ten trend bude pokračovat dál.“

A ve vyrovnaném poli Brňané zatím ztrácejí. Proti Ostravě to však chtějí změnit. „Před domácím publikem musíme hrát odvážně,“ burcuje Hrazdira, jenž je společně s fotbalistou Janem Polákem či kapitánem hokejové Komety Leošem Čermákem jedním ze sportovců, které brněnský pivovar vyobrazil na svých plechovkách.

„Je to pro mě příjemné překvapení,“ pousměje se volejbalový tahoun. „Na druhou stranu, když se nám povedlo pro brněnský volejbal vybudovat takovou pozici, měli bychom to potvrdit i výsledky. A to se nám teď bohužel nedaří.“

 

Autor: Jan Daněk

Zdroj: www.iDnes.cz