Cizinci se v Brně osvědčili. Po volejbalistech ze zámoří loví Rusy

15.09.2016
Na jaře v play-off uhranuli extraligu. Tisíce diváků přilákali do hokejové DRFG Areny, ve které jim na krk pověsili extraligové stříbro. „Při jednání s partnery se hned vystupuje lépe. Je rozdíl mít medaili, nebo skončit devátý,“ popisuje manažer Volejbalu Brno Martin Gerža.
Cizinci se v Brně osvědčili. Po volejbalistech ze zámoří loví Rusy

Brňanům se po průlomové sezoně mezi tuzemskou špičkou zalíbilo, i proto zase lanaří posily z ciziny. „Je nedostatek českých hráčů. Pokud bychom chtěli kvalitní Čechy, museli bychom sem přivést půlku nároďáku, což je nereálné a nákladné,“ vykládá Gerža.

Už v minulé sezoně největší úspěch brněnského klubu za poslední čtvrtstoletí zařídila mezinárodní parta se dvěma Američany a dvěma Rusy.

Z kvarteta cizinců zůstal na jižní Moravě pouze univerzál Nick Goodell. „Ještě jednáme se Sergejem Andrianovem. Udělal si u nás ale dobré jméno, v Rusku je o něj zájem. Je otázka, jestli bychom ho dokázali zaplatit,“ říká brněnský manažer. Do startu volejbalové extraligy, do které vicemistři vstoupí v polovině října pikantní finálovou reprízou v Liberci, chtějí přivést ruského univerzála a libero.

Už v úterý se novinářům představil nový americký smečař Dalton Ammerman, kterého doporučil loučící se havajská opora Nick Castello. „Znali jsme se, dřív jsem proti němu hrál a on kontaktoval kouče,“ líčí 25letý Ammerman. „Nick si město a lidi zamiloval, také tu zažil hodně úspěchů,“ dodává Američan, jenž poslední dvě sezony odehrál ve švédském klubu Hylte VBK.

Brňany také posílí blokař Renzo Mendoza. Kolumbijský reprezentant se k týmu připojí koncem září.

V Brně věří, že sázka na další várku cizinců se opět vyplatí. A může se stát, že angažování zahraničních akvizic bude volejbalovým koloritem. Podobně jako to funguje v českém basketbalu. „Dobří hráči z ostatních národů nejsou tak drazí jako průměrní Češi,“ líčí brněnský manažer.

„Extraliga pořád trpí jménem, ale cizinci zjišťují, že podmínky tady nejsou tragické,“ podotýká Gerža. „Také je to tím, že ostatní ligy oslabují, v Česku je to pořád stejné a tím se stává atraktivnější,“ doplňuje brněnský kapitán Michal Hrazdira, jenž si pod vysokou sítí vydělával v Rakousku, Polsku, Itálii a Francii.

Loni se však Hrazdira do Brna po evropském putování vrátil a zažil snový ročník. I letos chtějí Jihomoravané kolem 30letého tahouna a klíčového nahrávače Zdeňka Haníka poskládat fungující a úspěšný soubor. Kromě ruských opor Suchareva s Andrianovem a Američana Castella opustil Brno překvapivě i smečař Marek Zmrhal, kterého zlákalo konkurenční Karlovarsko.

S týmem se naopak nově připravují nadějní odchovanci z Brna a Velkého Meziříčí. „Juniory musíme kolikrát brzdit, jinak by se strhali,“ prohodí s úsměvem trenér Ondřej Marek. „Je dobré, že vazby v týmu už jsou vytvořené z loňska, teď se musíme lépe sehrát,“ doplňuje Marek. Zopakovat stříbrnou jízdu bude však složitější. „Budeme pod větším tlakem. Extraligové kluby ze středu tabulky navíc hodně posílily. Soutěž bude vyrovnanější,“ poznamenává Gerža.

 

Autor: Jan Daněk

Zdroj: MF Dnes, www.iDnes.cz