Do Final Four o krůček blíže

07.01.2022

První krok k postupu do Final Four Českého poháru v derby Brno - Praha udělaly brněnské Šelmy. PVK Olymp Praha má ale v pohárové matematice teoretickou výhodu. Díky pětisetové bitvě si z Brna odváží alespoň bod.

VK Šelmy Brno – PVK Olymp Praha 3:2 (27:25, 20:25, 21:25, 25:17, 15:12)

Sestřih:

Rozhodčí: Možnár, Kavalda

Počet diváků: 48

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Mokrá, Pluhařová, Podhrázká, Borovcová, Komárková, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Nováková, Mikysková

Hosté: Smutná, Virtová, Bartošová, Brichtová, Kalhousová, Šimáňová, libero Pešková. Střídaly: Neumannová, Patočková

Ohlasy po utkání:

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Neskutečný zápas. Hodně jsme prohrávaly v tiebreaku. Musím vyzdvihnout Komi, která dokázala odpodávat deset kvalitních podání v řadě. Měly jsme i štěstí, že měl v tomto postavení Olymp asi nejslabší útočnice na síti a toho jsme dokázaly využít. Ubránily jsme na bloku a dobře jsme odútočily. Jinak ten zápas byl takový, řekla bych tradiční, prvosezónní z naší strany.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Nakonec spokojenost s výhrou. Náš dnešní výkon se moc nepřiblížil tomu, co jsme předvedli proti Ostravě. Možná to zapříčinila nervozita nebo nerozehranost po pauze. Myslím si, že to odteď může jít nahoru. Jsem rád, že jsme se udrželi ve hře. Před Olympem musím smeknout za to, co dnes předváděl v obraně. Zápas u nich bude asi těžší a my si s tím musíme poradit.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Myslím si, že to byl od nás povedený zápas, až na začátek prvního setu a čtvrtý set. Ostatní sety byly dobré. V pátém setu jsme to absolutně nezvládly a za stavu 5:12 jsme nebyly schopné složit jeden balon. Měly jsme to dobře přihrané a nepovedlo se nám to na útoku. Takovýmto situacím se musíme vyvarovat, protože není možné, abychom se sedmibodovým náskokem prohrály 15:12 v tiebreaku. Na druhou stranu je dobré, že jsme tu dokázaly uhrát dobrý zápas, alespoň na tiebreak, takže máme jeden bod. Teď to máme v našich rukách a uvidíme, co předvedeme doma a doufám, že je zvládneme porazit 3:0 nebo 3:1 v domácí odvetě.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Do stavu 5:11 pátého setu to bylo dobré utkání. Potom to z naší strany byla katastrofa.“

Popis utkání:

Zápas odstartovaly lépe domácí volejbalistky a ujaly se brzkého vedení v zápase 3:0. Olymp dokázal na nástup brněnských Šelem rychle zareagovat a srovnal stav utkání na 10:10. Brňankám přestal fungovat příjem a začaly se trápit. Olymp se poprvé ujal v zápase vedení (10:12). Zápas pokračoval v sériích na podání. Při servisu Terezy Pluhařové se opět dostaly do vedení domácí hráčky a donutily Olymp k vybrání prvního oddechového času (14:12). Domácím na podání trošku pomohla i páska a ujaly se čtyřbodového vedení, načež reagoval trenér hostů druhým oddechovým časem (18:14). Olymp dokázal zatáhnout za ruční brzdu a do koncovky první sady dokázal srovnat skóre utkání (19:19). První set si nakonec na svoji stranu připsaly nejtěsnějším možným rozdílem brněnské Šelmy (27:25). Za zmínku stojí pěkné sportovní gesto nahrávačky hostujících volejbalistek Smutné, která se v závěru přiznala k tečům v poli.

Druhá sada byla od začátku vyrovnaná. Oba týmy lépe braly soupeřovo podání a hráčky nezůstávaly tak dlouho za koncovou čárou (6:6). Domácí volejbalistky párkrát zachybovaly útoku a vlastními chybami pustily Olymp do vedení 7:11. Hráčky Olympu nechybovaly a dostaly se do šestibodového vedení (9:15). Brněnskou hru oživilo dvojstřídání, při kterém se na hostující Olymp dotáhly na rozdíl tří bodů a donutily lavičku Pražanek k vybrání oddechového času (17:20). Olympu se ale podařilo náskok z průběhu setu udržet a srovnat stav utkání na 1:1 na sety.

Třetí dějství bylo dlouho vyrovnané a nikomu se nedařilo odskočit ve skóre na větší bodový rozdíl. Celé utkání rozhodovalo, kdo udělá méně chyb. Jednou to byly domácí hráčky, které na sebe kupily chyby, potom hned hostující Olymp měl taky slabší chvilku. Poprvé ve třetím setu odskočily ve skóre brněnské Šelmy, které se ujaly vedení 15:12 a donutily Stanislava Mitáče k vybrání prvního oddechového času v tomto setu. Pražské volejbalistky se před koncovkou třetí sady postupnými krůčky dostaly do vedení a na jejich nástup reagoval Ondřej Boula oddechovým časem za stavu 18:20. Díky větší odvaze na útoku a dobré obraně nad sítí v závěru třetího setu uloupily hostující volejbalistky závěr této sady ve svůj prospěch.

Domácí volejbalistky se nechtěly smířit s prohrou a do čtvrtého setu vstoupily lépe než jejich soupeřky. Po přímém bodu z podání Soni Mikyskové se ujaly vedení 7:3 a na to reagovala hostující lavička oddechovým časem. Šelmy pokračovaly ve velkém náporu a své soupeřky v tomto setu přehrávaly v každé herní činnosti (14:6). Pohodlný náskok šesti bodů si domácí volejbalistky přenesly i do koncovky čtvrté sady (19:13). Brněnské hráčky nepustily ve čtvrté sadě Pražačky do hry a zápas prodloužily do páté zkrácené sady.

Olymp vrátil Šelmám zdrcující nástup do setu a ujal se ve zkrácené sadě vysokého vedení, 0:5. Strany se točily za nepříznivého stavu pro domácí hráčky (2:8). Domácí volejbalistky dokázaly ještě zmobilizovat poslední síly a zápas před koncem zdramatizovat. Hostující lavička si vybrala poslední oddechový čas v tomto zápase (9:12). Hrdinský výkon předvedla za koncovou čárou Anna Komárková, která společně s výborně blokujícími spoluhráčkami dokázala otočit téměř prohraný zápas. Přímým bodem z podání a deseti body v řadě nakonec Šelmy získávají výhodu první výhry v Českém poháru.

Autor: Pavel Koukal