Dobrý výkon nad ukrajinským mistrem body nepřinesl

16.12.2022

Ve sportovní hale Klimeška v Kutné Hoře se odehrála předehrávka 22. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 mezi domácím týmem SC Prometey Dnipro a hostujícím týmem Šelmy Brno. V tabulce se do teď Šelmy nacházely na osmém místě a Dnipro na druhém. Šelmy se nevzdaly, přesto zápas dopadl vítězně pro tým Dnipra.

SC Prometey Dnipro – VK Šelmy Brno 3:1 (28:26, 25:22, 22:25, 25:17)

Rozhodčí: Nedbálek Alexander, Velinov Emil

Počet diváků: 61

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Milenko Oleksandra, Grbac Mirta, Danchak Viktoriia, Savard Vicky, Dorsman Svitlana, Velykokon Daria, libero Niemtseva Krystyna. Střídaly: Karasova Anastasiia, Maievska Anastasiia, Artyshuk Anna

Hosté: Šotkovská Anna, Marková Ivona, Kyrychenko Hanna, Pluhařová Tereza, Širůčková Anna, Dubianska Anhelina, libero Chevalierová Adéla. Střídaly: Benediktová Adéla, Kozubíková Marie

Ohlasy po utkání:

Vicky Savard (smečařka SC Prometey Dnipro): Začaly jsme hru s hodně chybami, převážně na podání. Když dáte druhému týmu zbytečně body navíc, je těžké vyhrát. Poučily jsme se z prohry ve třetím setu. Čeká nás další zápas, takže tato výhra byla dobrý start.“

Ivan Petkov (trenér SC Prometey Dnipro): „Nejprve bych chtěl pogratulovat našemu tým. Ze soupeře jsme měli hned od začátku respekt, to narušilo soustředění týmu. Máme mladý tým, takže je to pochopitelné a do příště je co zlepšit.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Určitě to byl jeden z nejvyrovnanějších výkonů, co jsme za poslední dobu předvedly. Škoda, že jsme nevyužily koncovek. Určitě je tam pokrok.“

Markéta Chlumská (asistentka trenéra VK Šelmy Brno): Myslím si, že to byl pěkný volejbal. Ukrajinský tým je velmi silný, my jsme přesto podaly dobrý výkon. Škoda druhého setu, který jsme měly dobře rozehraný, nedokončily jsme ho, tak jak jsme chtěly. Každopádně jsme rádi, že to byl kvalitní volejbal. Gratulujeme soupeři.“

Popis utkání:

První bod v setu získala smečí Hanna Kyrychenko za tým Šelmy Brno, hned poté její spoluhráčka Ivona Marková skórovala přímým bodem z podání. Celý set byl velmi vyrovnaný, rozhodovaly pouze drobné chyby. Oba týmy předváděly úžasnou práci v poli i na útok. Na smeči domácího týmu se uplatnila především hráčka s číslem 8 Vicky Savard. Jedinou slabinou obou celků bylo podání. První oddechový čas si vzalo Dnipro za stavu 12:14, druhý oddechový čas si vybírá též trenér domácího týmu Ivan Petkov za stavu 20:21. Vítězem prvního setu se nakonec stalo Dnipro, 28:26.

Začátek druhého setu byl znovu velmi vyrovnaný. Dnipro nepolevovalo na útoku a získalo tím mírné vedení, o které ho později Šelmy připravily. První střídání v setu proběhlo v týmu domácích, na hřiště nastoupila Anastasiia Maievska, následně si Dnipro vzalo i oddechový čas. V útoku hostujícího týmu se vedlo dobře kapitánce týmu Ivoně Markové. Další oddechový čas pro SC Promety Dnipro padl za stavu 12:17. Koncovka byla vyrovnaná, Dnipro dotáhlo na 20:20. Hráčky ukrajinského týmu se znovu chopily vedení a připsaly si výhru i v druhém setu 25:22.

Díky blokům se SC Prometey Dnipro dostalo k prvnímu bodu třetího setu. Po úspěšném podání hráčky Dnipra Annastasiie Maievske si vzal oddechový čas trenér týmu Šelmy Brno Ondřej Marek. Brno se poté ujalo vedení, tím donutilo Dnipro vzít si oddechový čas za stavu 5:8. Druhý oddechový čas si vzalo znovu Dnipro, 8:13. Po této pauze posílilo v obraně, na bloku se dařilo Oleksandře Milenko. Domácí tým pomalu snižoval náskok Brna díky povedenému podání Viktorii Danchak. Obrátit skoré se však Dnipru nepovedlo a set získalo Brno poměrem 25:22.

Vedení čtvrtého setu se ujaly Šelmy Brno díky své bojovnosti v poli a nízké chybovosti na příjmu. Domácí tým zabojoval, ale skóre se jim v začátku setu vyrovnat nepodařilo. Na útoku se prosazovala hlavně hráčka Dnipra Vicky Savard. Později se chopil vedení tým Dnipra a kvůli tomuto si Šelmy vybraly svůj oddechový čas, 17:10. Práce v poli se v závěru setu lépe vedla Dnipru, v koncovce vedlo 21:11. Šelmy urvaly posledních pár bodů, ale na vítězství to nestačilo, Dnipro vyhrálo 25:17.

Autorky: Svobodová Barbora, Koníčková Ela