Druhý vítězný tiebreak pro Šelmy

29.09.2019

Dramatickou podívanou nabídl souboj domácích s brněnskými Šelmami. Ty sice vyhrály jednoznačně první set 25:9, ale od poloviny druhého se hrálo velmi vyrovnané utkání.  Rozhodovalo se až v koncovkách a v samotném závěru duelu to bylo více o pověstném kousku štěstí. To se přiklonilo k hostům, ale mladý přerovský tým, posílený na poslední chvíli o Sandru Kotlabovou ze Šternberka, rozhodně nebude patřit k outsiderům soutěže. Ve třetím setu dostal žlutou kartu trenér hostů za protesty proti verdiktu rozhodčího Velinova.

č.: 6         dne: 28. 9. 2019            v hod.:17:00

Volejbal Přerov – VK Šelmy Brno 2:3 (9:25, 25:23, 22:25, 25:17, 13:15)

Sestřih utkání:

Rozhodčí: Velinov E., Hladišová M.

Počet diváků: 150

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Rusek, Oestreich, Kotlabová, Kukučová, Davis, Zatloukalová, libero Vaňková. Střídaly: Semerádová, Šádková, Tinklová, Kuželová

Hosté: Nováková, Janečková, Svobodníková, Diatková, Polášková, Wolowicz, libero Sklenářová. Střídaly: Mikysková, Akeo

Vyjádření:

Domácí:

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): Byl to pro nás první zápas a začaly jsme dost nervózně. V prvním setu jsme udělaly dost chyb na přihrávce a kazily jsme servis.  Od druhé sady jsme zlepšily obranu, přestaly kazit a přidaly také bojovnost. V koncovce nám chybělo trochu štěstí. Určitě budeme podobně bojovat i proti Olympu.“

Radim Vlček (trenér VK Volejbal Přerov): „Gratuluji soupeři k výhře a trenérovi Boulovi, že je jediný trenér extraligy žen, který má stoprocentní bilanci. Skláním se před naším týmem, který nepoložilo ani skóre 9:25 a 2:9 ve druhé sadě. Zvedli jsme se a nakonec ještě bojovali o vítězství. Škoda, že jsme v koncovce třetího setu zkazili dva míče. Ale i to jsme ustáli, zlepšili obranu i podání a holky to nezabalily. Naopak i v tie-breaku se přes nepříznivý vývoj rvaly až do konce, který už byl spíše o štěstí. Získaný bod, podle mne s aspirantem na medaili, beru. Děkuji také Šternberku za vstřícnost, když nám umožnil příchod Kotlabové, přestože jsme mu v extralize juniorek nedovolili start jedné z hráček.“

Hosté:

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Bylo to velmi vyrovnané utkání se spoustou chyb na obou stranách, ale tak to na začátku sezóny bývá. V závěru zápasu to bylo také trochu o štěstí. Ale myslím si, že nakonec rozhodla naše lepší obrana.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „V prvním setu, který byl pro Přerovanky úplně první v extralize, jim trochu trvalo, než se dostaly do hry. Od poloviny druhého začaly hrát odvážně na podání a jejich nadšení nás tak překvapilo, že jsme se zatáhli a začali chybovat ve všech činnostech. A zejména v obraně jsme měli problémy. V tie-breaku jsme sice utekli o 4-6 bodů, ale soupeř zariskoval a srovnal. V závěru to bylo o tom, komu to víc vyjde a byli jsme to my.“

Popis utkání:

První set se Přerovankám moc nepodařil a vlastně se ani pořádně nedostaly do hry. Jedinou více bodující hráčkou byla Davis, ale nikdo další se k ní nepřidal. Soupeřova hra organizovaná kapitánkou Novákovou sice byla pestrá, ale proti „děravé“ domácí obraně neměly problémy se zakončením nejvíce vytížené Janečková a Diatková, ale ani ostatní hráčky.

Za stavu 4:11 v druhém dějství, by si na bodový zisk Přerova těžko někdo vsadil. Pomalu se však k Davis přidaly v zakončení i Rusek a bodovala také nahrávačka Tinklová. S jejím příchodem se postupně dařilo vylepšovat statistiky na domácí straně.  Brňanky si najednou nevěděly rady s neutuchajícím nadšením soupeřek, což dokládá výměna za stavu 11:15. Přerovu se vůbec nezdařil příjem a míč letící přes síť dopadl na straně hostů metr do kurtu po „dozorem“ dvou hráček. V závěru přerovské volejbalistky ztrácely dva body (19:21), avšak bojovaly dále. Kotlabová srovnala na 23:23, vzápětí Janečková v zadní části přešlápla útočnou lajnu a vše zakončil úspěšný blok Davis – 1:1 na sety.

Ve třetím setu se skóre přelévalo na obě strany, ale ani jeden tým si nevytvořil bezpečný náskok, když rozdíl byl jen dvakrát tříbodový - ve prospěch domácích i hostů. Za stavu 13:16 obdržel trenér Ondřej Boula žlutou kartu za protesty proti výroku rozhodčího Velinova. Vše se rozuzlilo až v koncovce. Přerovanky vedly 22:21, ale zkazily servis, nechaly si dát eso, poté se blok dotknul sítě a vše zakončil povedený blok soupeřek – 1:2.

I když opět první míč získaly Šelmy, hrálo se ve čtvrtém dějství více v přerovské režii. Rozhodující fáze přišla v prostřední části – 17:11. Ani na palubovku se vrátivší kapitánka Nováková (střídala v závěru třetí sady) nedokázala zvednout výkon svého celku. Pěkná akce byla k vidění za stavu 20:15, když domácí libero Vaňková zvedlo v obraně těžký míč a levoruká nahrávačka Tinklová jej nekompromisně poslal na zem k soupeři.  Na konci zkazili oba soupeři tři servisy po sobě, druhý setbol proměnila Davis na středu sítě – 2:2.

Chyby Přerova v úvodu tie-breaku vedly trenéra Vlčka k tomu, že poslal na palubovku i nahrávačku Zatloukalovou. To se však nepovedlo a po dvou výměnách šla opět dolů. Brno vedlo 10:4 a o vítězi nebylo pochyb. Jenže Přerovanky začaly znovu bojovat a najednou tu bylo už nečekané skóre 13:13. Misky vah se pak překlopily na stranu Šelem, jež v posledních výměnách uhrály dva rozhodující body a připsaly si do tabulky druhé pětisetové vítězství. Přerovanky však odešly se vztyčenou hlavou a jedním bodem, ve který po jednoznačném prvním setu věřil málokdo.

Autor: Stanislav Šmidák