Toulky cizinou prozatím ukončila. Pro tuto sezonu se vrátila do rodného Brna, kde se stala nejnovější akvizicí Šelem, v jejichž dresu odehrála obě úvodní vítězné bitvy ročníku v Ostravě a Přerově. „V Brně jsem od srpna trénovala a čekala na nějakou zajímavou nabídku ze zahraničí. Ta nepřišla, tak jsem zůstala u Šelem. Brno považuju za svůj domov a navíc zdejší hráčky znám,“ popsala zkušená univerzálka.

Na rozdíl od většiny svých parťaček se ovšem hodlá volejbalu dál věnovat na plný úvazek. „Jinou práci nemám a ani zatím nehledám. Jsem zvyklá dvakrát denně trénovat volejbal a chci, aby to tak bylo dál. Ještě se nevzdávám myšlenky, že se vrátím do zahraničí, i když teď ani neodmítám možnost, že se mi tady zalíbí a zůstanu i v dalším ročníku,“ zmínila hráčka, která si českou ligu zahrála naposledy před deseti lety v dresu Králova Pole, s nímž vybojovala mistrovský titul.

Za dekádu v dálavě ji k srdci nejvíc přirostla slunná Francie. „Beru ji jako druhý domov. Angažmá tam bylo jako dobře placená dovolená s kvalitním volejbalem. Tím spíš, že jsem hrála na jihu země, kde panovala pohoda a skvělé počasí,“ rozplývala se Mikysková.

Teď zas poznává kouzlo života v rodné hroudě. „Mám po letech zázemí a cítím se vyklidněná a celkově dobře. I volejbal mě víc baví,“ přiznala Mikysková.

Soňa Mikysková
- Narozena: 2.května 1989 v Brně
- Post: univerzálka
- Současný klub: VK Šelmy Brno
- Bývalé kluby: KP Brno, Istres, Stade Francais, Venelles (Francie), Bielsko – Biala (Polsko), Bangkok (Thajsko), Hillstate (Jižní Korea), Dinamo Kazaň (Rusko)

Netají se ani smělými ambicemi s novým týmem. „Je tu plno kvalitních hráček, chci do finále,“ uvedla.

Šelmy už v minulém ročníku dokázaly, že i když většina hráček svou pozornost upíná kromě volejbalu také k jiné práci nebo mateřským povinnostem, dokážou konkurovat plně profesionálním klubům. Těsně jim unikl postup do semifinále. Pro novou sezonu se vyzbrojily i posilami ze zahraničí, příchod Mikyskové zvyšuje sebevědomí družstva.

V prvních dvou kolech Šelmy opanovaly náročné pětisetové bitvy s Ostravou a Přerovem. „Start hodnotím jako ne výborný, ale dobrý. Zatím jsme hráli docela ve vlnách a měli výpadky. Ukáže se až v dalších kolech, jak na tom doopravdy jsme,“ prohlásil nový kouč družstva Ondřej Boula, který si zvyká na roli trenéra v ženském kolektivu. „Když do něj nahlédne muž, hned se na určité věci dívá jinak a celkově získá na ženy nový pohled,“ smál se Boula.

Nepoznanou úlohu poznává i jeho žena a výrazná tvář Šelem Kristýna Boulová, která opustila palubovky a víc se pohybuje v zákulisí. Je totiž manažerka klubu. „Říkají mi máma smečky. Svou roli si užívám a přináší nám klid taky domů,“ uvedla Boulová.

Další duel Šelmy sehrají ve čtvrtek od pěti odpoledne ve Frýdku – Místku, v sobotu od šesti večer změří síly v hale v Kounicově ulici v domácí premiéře s prvním vážným rivalem o přední místa tabulky Olympem Praha.