Haník senior slavil v Brně volejbalový titul. O zlatu teď sní i syn

23.03.2016
Haník v Brně = úspěch. Nahrávač Zdeněk Haník je podepsán pod posledním výraznějším průlomem brněnských volejbalistů, v roce 2008 skončil s týmem čtvrtý. Mezi elitní extraligové kvarteto po střídmých letech nakouknou Jihomoravané i letos, Volejbal Brno prosvištěl čtvrtfinálovou sérií proti Benátkám nad Jizerou, po pondělním triumfu 3:0 na sety Brňané celou sérii ovládli 4:0 na zápasy.
Haník senior slavil v Brně volejbalový titul. O zlatu teď sní i syn

A 29letý Haník je zase u toho. „Těší mě, že jsme volejbal v Brně zase pozvedli,“ libuje si opora, která před sezonou posílila celek hrající v Kounicově ulici.

Že symbióza Haník a Brno funguje, může potvrdit i nahrávačův otec Zdeněk senior.

V roce 1990 získal současný šéf Českého volejbalového svazu československý titul s tehdejší Zbrojovkou. „Občas mi to připomene,“ usměje se syn známého volejbalového odborníka. „Kdyby se mi podařilo navázat na jeho úspěch, tak je to výborné,“ zasní se.

Když jeho otec slavil jeden z největších triumfů v hráčské kariéře, Zdeňkovi juniorovi byly čtyři roky. „Už si to moc nepamatuju, akorát vím, že něco vyhráli,“ loví v paměti současný brněnský nahrávač. „Volejbal byl v naší rodině furt, míč jsem měl pořád někde poblíž. A když jsem ho byl schopný udržet, snažil jsem se tátu napodobovat.“

A jeden z tahounů aktuálního semifinalisty se doopravdy potatil.

Haník mladší má ve sbírce extraligové zlato s Ostravou i slovenský titul. Připsal si starty za českou reprezentaci, ve švýcarském Amriswilu poznával, jaké to je na zahraniční štaci.

Nyní však prahne po dalším sukcesu - s brněnským celkem, který se předchozí sezony choulil ve spodní polovině extraligy.

„Z kluků, co jsou tu déle, jsme si trochu dělali srandu, že se konečně dostali dál,“ pousměje se Haník. „Je to o tom, že jsme dobře posílili na všech postech,“ zvážní. „A taky velkou zásluhu na tom má manažer Martin Gerža a náš psycholog Petr Hanák.“

Na koho Brňané narazí v semifinále, určí poslední čtvrtfinálová série mezi Karlovarskem a Kladnem, zápasové skóre je nerozhodné, 2:2.

Pokud vyhrají Středočeši, tým brněnského trenéra Ondřeje Marka se utká s úřadujícími šampiony z Liberce. V opačném případě čekají Brňany bitvy s Českými Budějovicemi.

„Ty jsme porazili v semifinále poháru. Nevidím důvod, proč bychom něco podobného nemohli zopakovat,“ připomíná Haník nedávné stříbrné medaile z domácího poháru.

Že se Brňané nemusejí obávat ani jednoho z extraligových favoritů, ukázalo už čtvrtfinále. Benátky dokázaly vzdorovat pouze úvodní partii, kterou Haník a spol. získali až v tie-breaku. Zbylé tři duely měly jednoznačný průběh i výsledek - 3:0.

„Začátek byl od nás všech nervózní. Série ale potom vypadala hodně hladce,“ připouští Haník. „Soupeř nám to značně usnadnil a nám se dařilo. Hráli jsme to, co umíme a předvádíme na tréninku. A pokud budeme tak hrát dál, tak máme šanci.“

Že by tak skutečně Haník napodobil slavného otce a brněnské angažmá pozlatil?

 

Autor: Jan Daněk

Zdroj: MF Dnes, www.iDnes.cz