Muži na palubovce Lvů nebodovali

08.03.2020

Dvě kola před koncem základní části extraligy stále není rozhodnuto. Všichni mají o co hrát. Brnu by se určitě líbilo potvrdit vítězstvím pozici na 3.místě před play off a naopak v případě vítězství Lvů, by si Pražané zajistili umístění do šestého místa a tedy přímý postup do play-off. V Brně Lvi prohráli 3:2 po boji, hlavně díky výborně podávajícím hráčům Brna. Jsme velmi zvědavi na dnešní konfrontaci.

VK Lvi Praha - Volejbal Brno 3:1 (27:25, 22:25, 29:27, 25:22)

Sestřih:

Rozhodčí: Marschner R., Velimov E., na čarách Gill., Hadrbolcová Š., delegát Němeček P.

Počet diváků:

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Král, Mihajlovič, Šulc, Krajčovič, Bartůněk, Tom D-P, libera Kovařík, Ježek. Střídali: Svoboda, Toman

Hosté: Římal, Licek, Pražák, Duc Truong, Hrazdira, Hukel, libero Lžičař. Střídali: August, Handlíř, Jakubec

Vyjádření:

Domácí:

Jiří Král (kapitán VK Lvi Praha): Věděli jsme, o co hrajeme. Důležitost zápasu se potvrdila i na hřišti. Brnu nešlo podání tak jak je zvyklé. Nám moc pomohl dobrý vstup do utkání. Dodal nám sebevědomí i potřebný klid. Ten byl rozhodující v důležitých a vyrovnaných momentech.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): Zápas měl skvělou úroveň, přesně takové uvidíme v play-off. Nejsilnější zbraní Brna je servis. Bylo naším štěstím, že mu nefungoval tak, jak měl. Naše vítězství považuji za zasloužené. Přidám se ke kolegovi. Je škoda, že tak krásný sport pokazí tragický výkon rozhodčího.“

Hosté:

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): Hrál se pěkný, dramatický a vyrovnaný zápas. Byli jsme horší na příjmu. Proti vysokému bloku Prahy jsme se poté těžko prosazovali. Ani do servisu jsme se netrefili tak, jak bychom chtěli. Škoda, že v každém utkání nefunguje video, nevznikaly by úplně zbytečné negativní emoce.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): Promarnili jsme první set. Měli jsme stanovenou taktiku, kterou jsme nedodrželi. Domácí se nastartovali, dokázali ubránit Římala. Od té doby byli Lvi o trochu lepší, nám se hra bortila. Utkání mělo kvalitu, divákům se muselo líbit. Ale neodpustím si poznámku: měli by ho pískat jiní rozhodčí.“

Popis utkání:

Od prvního okamžiku utkání to na palubovce jiskří. Je poznat, že se blíží play-off, oba týmy mají patřičné ambice a hlad po každém bodu je vidět v každé rozehře, stav 7:8. Hosté začínají používat svojí největší zbraň, servis, a jdou do vedení 12:16. Dnes to ale nebudou mít lehké, protože klíčový útočníci Matej Mihajlović a Tom D-P berou aktivitu do svých rukou a srovnávají na 20:21. V koncovce setu rozhoduje výborná obrana Jirky Krále a přispívá třemi bloky k vítězství v setu 27:25.

Tentokrát menší počet diváků, než je na Lužinách obvyklé, vidí volejbal na špičkové extraligové úrovni. Určitě není náhoda, že družstvo Brna je na třetím místě tabulky. Hosté tlačí na servisu, jak je jejich zvykem a bezchybně útočí. Vedou po celý set 3:8, 12:16. V tomto setu Brno tahá za delší konec a přesto, že hůře přihrává, tak v koncovce vede 19:21 a získává set v poměru 25:22 a srovnává na stav setu 1:1.

Od počátku třetího setu se ukazuje, že dnes nechtějí v žádném případě prohrát domácí diváci. Za stavu 7:3 vstupuje poprvé do hry hlavní rozhodčí a uděluje Lubošovi Bartůňkovi žlutou kartu za přílišnou aktivitu vůči soupeři. Tento vypjatý boj nabudí domácí fanoušky, kteří ženou své lví miláčky a domácí vedou 8:4, získávají herní převahu, stav 16:9 – zdá se, že je rozhodnuto. Přichází dramatická zápletka v několika nevynucených chybách domácích a hosté se dotahují na 21:18. V této fázi se hraje špičkový volejbal s dramatickými výměnami a patřičnou dávkou zdravých emocí na obou stranách. Bohužel přichází chyby rozhodčích, které mění zdravé emoce v nezdravé. Ty musí být dle pravidel potrestané. Domácí dostávají červenou kartu a stav se v koncovce setu srovnává - 23:22. V koncovce vítězí sport, diváci si užívají předváděnou hru na obou stranách. Šťastnější jsou domácí a vítězí v setu 29:27.

V začátku čtvrtého setu pokračuje karetní hra rozhodčího, tentokrát žlutá karta na straně soupeřů za stavu 0:0. Naštěstí oba týmy se soustředí na svojí hlavní činnost, a to je volejbal. Předvádí velmi divácky pohlednou hru s dramatickými výměnami. Lvi mají obrovskou vůli v dnešním zápase vyhrát. Po celý set jsou o krok napřed, 8:7, 16:14. Obě družstva výborně ztrátují, ale pro vývoj v setu se stává klíčové útok po obraně. V této činnosti jsou lepší domácí a vyhrávají v setu 25:22 a v celém utkání 3:1.

Autor: Miloš Kočka