Muži porazili silné Karlovarsko

21.11.2020

Velké lákadlo byl zápas prvního a třetího týmu loňské sezóny UNIQA extraligy. Dva poslední vzájemné duely v Brně rozhodoval tiebreak. Restart soutěže oba týmy zahájily domácí výhrou 3:1 na sety.

Muži porazili silné Karlovarsko

Volejbal Brno – VK ČZE Karlovarsko 3:2 (15:25, 25:21, 24:26, 25:23, 19:17)

Sestřih:

Rozhodčí: Luboš Pecháček, Lukáš Spáčil

Hráno bez diváků

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Licek, Jakubec, Římal, Hrazdira, Pražák, Provazník, libero Lžičař. Střídali: Toman, Klajmon, Janečka

Hosté: Patočka, Indra, Wiese, Wilson, Kočka, Lux, libero Pfeffer. Střídali: Vašina, Gustavsson, Baláž

Ohlasy po utkání:                                                                                                                

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): Karlovarsko začalo výborně v obraně. Ve druhém setu jsme zlepšili servis, následně se to utkání přelévalo ze strany na stranu. Jsem moc rád, že jsme to zvládli za dva body i díky skvělému výkonu našich mladých nadějí.“

Ján Námešanský (asistent trenéra Volejbal Brno): „Určitě nám pomohlo domácí prostředí, na Kouničku jsme zvyklí a na rozdíl od soupeřů se nám tu hraje dobře. Dnes to byl velmi bojovný výkon, těší mě výkon mladých kluků. Vidí, že pokud makají a dobře trénují, šanci dostanou. Škoda jen, že dnešní zápas nemohli naživo vidět diváci, proti Karlovarsku bývá vždy skvělá atmosféra.“

Lukáš Vašina (smečař VK ČEZ Karlovarsko): „Gratuluji domácím k výhře. Nepředvedli jsme úplně naši hru, ale nebylo to zas tak špatné. Domácí nás tlačili na podání a předvedli pak lepší hru. Není ale třeba věšet hlavy, teď se budeme soustředit na pondělní utkání v Liberci.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Gratulace Brnu. Byl to vyrovnaný zápas, každému se chvíli dařilo více. My jsme od třetího setu ztratili trpělivost, kterou jsme do té doby měli, a to nás vlastně stálo v závěru zápas.“

Popis utkání:

Západočeši, byť oslabeni o svého kapitána a top nahrávače extraligy Lukáše Ticháčka, vstoupili do utkání lépe. Na domácí straně začal už v základní sestavě Dan Římal, který pomohl v úvodní sadě svému týmu šesti body. Jeho dobrá úspěšnost na útoku ale Brnu nestačila, za hosty se prosazoval nejvíce Indra a Lux. Trumf domácích na Kouničce, tedy servis, v prvním setu nijak karlovarský celek nezaskočil – hosté dobře přijímali, měli také méně chyb. Za stavu 15:18 už Brno nepřidalo jediný bod, rozjeté Vary jasně zvítězily v prvním setu.

Druhá sada začala vyrovnaněji. První esa zápasu si připsal Honza Pražák, v letošní sezóně zatím nejlépe podávající hráč jihomoravského celku. Pražák táhnul svůj tým i nadále v setu. Karlovarsku se nedařilo příliš na útoku a domácí si šli pro srovnání. Do hry se dostal také mladý blokař Kuba Klajmon, který dvěma úspěšnými složenými nabídkami od nahrávače pomohl v koncovce sady a stav byl 1:1 na sety.

Západočeši začali lépe třetí set – domácí nakupili několik nevynucených chyb v řadě, naopak Karlovým Varům naopak pomohl střídající Lukáš Vašina. Hráči trenéra Ondřeje Marka nevzdávali ani nepříznivý stav 8:15 a dokázali se vrátit do hry. Ani pomyslný „nůž na krku“ za stavu 20:24 nedonutil kapitulovat hráče Brna, opět pomohl na podání Jan Pražák. V klíčový okamžik za stavu 24:25 přišel na podání Patrik Indra a dělovým servisem set rozhodl.

Set čtvrtý byl jako na houpačce – jeden tým chvíli vedl, později se naopak do trháku dostal soupeř. Klíčový okamžik přišel za stavu 13:13. Domácí si připsali tři bloky, karlovarský tým vedený trenérem Jiřím Novákem udělal dvě nevynucené chyby a Brno vedlo 18:13. Do konce sady sice ještě hráči trochu polevili, mladý nahrávač Toman si na síti rozuměl s Klajmonem a společně přispěli k tomu, že se v Brně dělil bodový přísun do tabulky. Po setu 25:23 měl o vítězi rozhodnout tiebreak.

V pátém setu již byla znát únava na obou týmech – úspěšnost na útoku šla výrazně dolů. Hráči ČEZ Karlovarska měli lepší vstup do zkrácené sady, téměř celý set vedli. Ani za nepříznivého stavu se však volejbalisté Brna nevzdali, odvrátili několik mečbolů Karlovarska a nakonec po smeči Martina Licka získali z utkání dva body a především vítězství. Nejvíce bodů, konkrétně třiadvacet, uhrál slovenský smečař Marcel Lux (44 %), o bod a dvě procenta méně brněnský Dan Římal.

Autor: Matouš Müller