Muži si přivezli z Liberce bod

03.11.2019

V pátém kole EX-M přijelo do liberecké haly Brno, které letos nehraje vůbec špatně a v průběžné tabulce je na 5. místě, pouhý bod před dnešním hostitelem. Pouze v prvním kole nečekaně podlehlo nováčkovi z Beskyd, potom dvakrát získalo po třech bodech a jen těsně podlehlo obhájci mistrovského titulu Jihostroji 2:3 ve zkrácené hře 14:16. Přesto pro dnešní utkání je favoritem vicemistr VK Dukla Liberec, který letos na své palubovce neztratil ani jeden bod. Dukla nakonec po velkém boji dokázala Brno přehrát v tiebreaku a připsat si velmi důležité body do celkové tabulky UNIQA extraligy mužů a udržet domácí neporazitelnost.

Muži si přivezli z Liberce bod

č.: 25           dne: 2. 11. 2019                 v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – Volejbal Brno 3:2 (20:25, 21:25, 25:21, 25:23, 15:10)

Sestřih zápasu: 

Rozhodčí: Roman Marschner a Tomáš Buchar

Počet diváků: 726

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Pietruczuk, Holubec, Indra, Šulista, Leikep, Biernat, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Štokr, Shafranovich, Srb

Hosté: Licek, Hukel, Římal, Hrazdira, Pražák, Truong, libero Lžičař. Střídali: August, Jakubec

Vyjádření:

Domácí:

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Super otočka. Jenom mě trochu mrzí, že nejprve musíme dostat, abychom se vzpamatovali a potom začali konečně hrát. Prostě je to tak a na tom musíme hodně zapracovat.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): Samozřejmě jsme strašně rádi, že jsme to dnešní utkání otočili. Myslím si, že jsme se zbytečně dostali do křeče v prvním setu, když jsme vedli o tři body a Brno nás dotáhlo a potom hrálo uvolněně. Od třetího setu jsme zlepšili přihrávku, když jsme stabilizovali příjem a začalo se nám trochu lépe útočit. Vlastně až do konce zápasu jsme hráli vyrovnanou partii a možná rozhodl blok, kde jsme byli lepší.“

Hosté:

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): Dnes jsme začali dobře. Liberec pokračoval v těch nepřesvědčivých výkonech, ale s příchodem Alexe Shafranoviche se zklidnili a zahráli výborný třetí set. V koncovce čtvrtého setu jsme vedli a měli jsme to dotáhnout. Zde se opakovala situace z utkání s Budějovicemi, kde vedeme a nedotáhneme to do vítězného konce. To je velká škoda. Měli jsme zde vyhrát 3:1. Zde se prokázaly zkušenosti Liberce, my přece jenom platíme za tu dravou mladost a ta nám zde trochu vyprchala, to mě trochu mrzí. Tiebreak si Liberec celkem slušně pohlídal.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): Myslím si, že jsme dnes byli velmi dobře připraveni. První dva sety jsme odehráli velmi dobře. Domácí potom pomohl Shafranovich, který jim zklidnil přihrávku, a od té doby byli domácí asi lepší. My jsme se potom ani nemohli trefit do servisu. Utkání mělo asi podobný průběh jako s Budějovicemi. Koncovku jsme si měli dohrát. Možná nám víc škodila plachta, než roťák a také se prokázalo, že domácí mají svůj kádr širší než my. Velmi si Liberec pomohl střídáním a nám bohužel ne. My máme pouze šest, sedm hráčů a takto to nyní táhneme, ale musíme se z toho poučit a myslím si, že když budeme hrát ten volejbal tak jako hrajeme, tak asi budeme hrát někde vysoko.

Popis utkání:

Po bouřlivém povzbuzení obou družstev a podání rukou pod sítí můžeme začít samotné utkání. Brno začíná, konkrétně Martin Licek svým tvrdým smečovaným podáním a Michal Hrazdira získává pro Brno první dnešní bod. Při podání Aleše Holubce a trojbloku Dukly se vedení přelévá na stranu Dukly, a když Michal Hrazdira vůbec netrefuje míč při útoku, domácí jsou ve vedení 3:1. Petr Šulista přidává čtvrtý bod (4:1). Petrovi Šulistovi se dnes zatím na útoku daří. Po vytlučeném bloku již domácí vedou 6:2 a trenér hostů Ondřej Marek rychle zastavuje hru oddechovým časem. Po time Brno koriguje nepříznivý stav trojblokem a po esu Daniela Římala již domácí vedou o pouhý bod (6:5). Dalším přímým bodem z podání Brno srovnává na 9:9 (Jan Pražák). Vyrovnaný stav nám zůstává hlavně díky několika zkaženým podáním na obou stranách. Až po dalším esu Brna (Daniel Římal) se po dlouhé době hosté dostávají do nepatrného vedení (13:14) a máme tu time i na straně Dukly. Další úspěšný útok Brna a hosté již vedou 15:17. Trochu nekorektní rozhodování hlavního rozhodčího vnáší do řad domácích volejbalistů nervozitu a hosté zadarmo získávají další bod navíc (15:18). Honza Štokr technickým úderem snižuje z hlavního kůlu po lajně (17:18) a domácí jsou o jediný bod za Brnem. Bohužel pro domácí, plachtivé podání (Matěj Hukel) padá na podlahu liberecké sportovní haly mezi dva liberecké hráče a hosté jsou opět ve vedení o tři body (18:21 – time Dukla). Další sporný míč a nevole diváků na sebe nenechává čekat, pískot se ozývá halou, přesto hosté mají první setbol utkání. Po přešlapu Dukly při útoku ze zadní zóny je konec první sady, kterou měla Dukla velmi dobře rozehranou, ale Brno neuvěřitelně přitvrdilo na podání a vývoj skóre otočilo. Na vývoji se odrazilo i několik nepřesností hlavního rozhodčího v druhé polovině setu.

Do druhého dějství vstoupilo lépe Brno, které se rychle ujímá vedení 0:3. Při tvrdém podání Jana Pražáka hosté zvyšují náskok o pět bodů (4:9 – time Dukla). Ani po time se přísun bodů na straně Brna nezastavuje, přešlap domácího hráče při útoku a vedení je šestibodové (4:10). Při podání Bartosze Pietruczuka začínají mít hosté problém na příjmu a domácí snižují (útok Jan Štokr – 9:12). Až po time se hostům podařilo Bartosze dostat z podání vytlučeným útokem o blok. Další snížení přináší eso Libora Leikepa (15:17) a Dukla již je dva body za svým soupeřem. Ale bohužel pro domácí, čisté eso Martina Licka (čárový rozhodčí signalizoval aut, hlavní dobrý) a náskok Brna opět narůstá (16:20 – time Dukla). Ani po time nedokážou domácí hráči zkrotit tvrdé podání a po esu již Brno vede o šest bodů (16:22). Útok Brna do autu a do bloku (Michal Hrazdira) a náskok Brna opět splaskává (19:22 – time Brno). Po time přichází eso z ruky Alexe Shafranoviche (20:22) a domácí se dostávají zpět do hry o druhé dějství. Přesto po smeči Daniela Římala se hosté radují z prvního setbolu druhé sady (21:24) a právě Daniel jde na podání, jeho podání sestřeluje domácího hráče a hosté již nečekaně vedou 0:2 na sety.

Úvod třetího setu konečně patří domácím. Eso Aleše Holubce a chytrá zalívka Jana Štokra a domácí jsou ve vedení 4:1. Po dalším esu (Jan Štokr) hosté žádají oddechový čas (6:2). Při podání Alexe Shafranoviche domácí zvyšují na rozdíl pěti bodů (12:7). Hostům již tolik nechodí podání a Dukla začíná hrát svoji hru. Odměnou je další zvýšení náskoku po krásné zalívce Libora Leikepa (15:9). Daniel Římal přitvrzuje na podání a jeho levačka zaznamenává dvě esa v řadě a je sníženo (15:12 – time Dukla). Po přešlapu Martina Licka při útoku z pipe Dukla opět zvyšuje svoje vedení na pět bodů (17:12), ale po trojbloku se hosté opět začínají nebezpečně přibližovat (17:14). Po přetlačované na síti domácí zvyšují své vedení zpět o pět bodů (Mateusz Biernat přetlačil Martina Licka – 20:15). Ani toto vedení nenechává domácí obecenstvo v klidu. Několik chyb na útoku a je sníženo (22:20). Přesto po nádherném přesahu Libora Leikepa na bloku se konečně i domácí radují ze svého setbolu (24:20). Hosté z hlavního kůlu první setbol odvracejí. Druhý již proměňuje Petr Šulista nekompromisní smečí z hlavního kůlu a je sníženo 1:2 na sety.

Čtvrtý set nám začíná velmi chaoticky, zřejmě dvoje teče na úvod hostům prošly a je stále vyrovnáno 2:2. Po esu se konečně Dukla dostává do bodového vedení (4:3 - Jan Štokr). Smeč domácích do autu a vše je opět jinak, hosté o bodík vedou (5:6). Vytlučeným blokem se Brno dostává do dvoubodového vedení (7:9). Dukla za stavu 10:10 vyrovnává dobře postaveným trojblokem (Petr Šulista). Po smeči Michala Hrazdiry do autu je konečně Dukla ve vedení (12:11), ale potom chybuje, když hraje na polovině soupeře a hosté přebírají vedení (13:14). Tvrdé podání Jana Pražáka dovoluje hostům odskočit o dva body, to Brno útočí z první bez bloku (16:18 – time Dukla). Za stavu 17:19 dostává Brno žlutou kartu za nesportovní chování a hned v další rozehře Daniel Římal zvyšuje vedení hostů o tři body (17:20). I další bod přidává Daniel Římal, nyní přímým bodem z podání (17:21), naštěstí pro domácí další své podání kazí, a když Libor Leikep vyhrává přetlačovanou na síti, je sníženo na 19:21. A to není všechno, Jan Štokr zaznamenává přímý bod z podání (20:21). Nádherná technická smeč Alexe Shafranoviche po diagonále směřuje do růžku a je vyrovnáno (22:22). Blok právě příchozího za nahrávače Patrika Indry, který zneškodnil Michala Hrazdiru, znamená setbol Dukly za stavu 24:23. Hned první setbol Dukla využívá blokem a opět Patrik Indra a kdo získá dnes dva body, se musí rozhodnout ve zkrácené hře pátého setu.

Tiebreak nám začíná ve velkém tempu, krásným signálem středem (Aleš Holubec) získává Dukla první bodík (1:0). K vidění jsou nádherné výměny z obou stran a skóre se nám pomaloučku posouvá k výměně stran. Při výměně stran stále Dukla vede o pouhý bod (8:7). Hra obou celků je naprosto bezchybná, až eso Petra Šulisty dovoluje Dukle nahlédnout do dvoubodového vedení za stavu 11:9. Hosté rychle žádají oddechový čas. Plachta Libora Leikepa propadává Martinovi Lickovi mezi prsty a domácí vedou 13:10 – time Brno. Po nečistě hraném míči brněnského nahrávače tu máme první mečbol utkání (14:10). Celá hala stojí a vzápětí se raduje. Signál středem Brnu vůbec nevyšel a míč padá za brněnského blokaře na zem. Domácí vítězí 3:2 a udržují si domácí neporazitelnost.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto a video: Matouš Müller