Pět setů. A třetí příčku v extralize dál drží volejbalisté Karlovarska

22.02.2016
Volejbalové Karlovarsko si upevnilo před vyzyvateli z Brna svůj náskok v extraligové tabulce. Ve šlágru 20. kola zvítězilo na domácí palubovce 3:2 (25:22, 20:25, 25:22, 26:28, 15:10). Dvě kola před koncem základní části zůstává třetí a příště doma v odvětě vyzve lídra z Českých Budějovic.
Pět setů. A třetí příčku v extralize dál drží volejbalisté Karlovarska

„Na tohle utkání se moc těším,“ říká Pavel Bartoš, nahrávač, který i přes své zranění zad pomohl svým příchodem na palubovku v polovině zápasu naklonit duel s Brnem na vítěznou stranu.

Třetí set utkání 20.kola extraligy mezi volejbalisty Karlovarska a hosty z Brna je za svojí polovinou, oba soupeři mají v zádech po jednom vyhraném setu. V tom třetím si domácí tým sice hned na jeho začátku vytvořil nadějný náskok, o ten ale v jeho polovině přichází a trenéři Petr Brom s Jiřím Novákem vytasí na Brno svůj tajný trumf.

Na hřiště posílají Pavla Bartoše.

Nahrávače, který podle všech předpokladů vůbec neměl do utkání kvůli svému zranění zasáhnout a v předzápasových prognózách se právě kvůli jeho absenci věřilo o něco víc Brnu. „Byli jsme domluvení, že pokud bude potřeba, můžu do zápasu nastoupit. Pokud bych cítil nějakou bolest, tak bych přestal, abychom mohli zranění doléčit a týden po týdnu neodpadával. Cítil jsem se ale dobře, tak doufám, že to pomohlo,“ vysvětloval Bartoš svůj nenadálý příchod na palubovku.

V pravý čas. Rozhoupaný vývoj třetího setu Bartoš v nahrávce pro domácí o něco víc uklidňuje, a když elitní smečař týmu Donovan Džavoronok pomůže na servisu třemi body po sobě, dosáhnou na výhru v samotné koncovce setu přes nadvakrát vytlučené bloky přeci jen domácí.

„Měl jsem trochu změnit naši hru. V té době nás už mělo Brno načtené, přestalo se nám dařit. A pokud se mění rytmus hry, obvykle se mění nahrávač,“ vysvětluje pokyny od trenérů Bartoš. Ze hřiště se tak musel odporoučet Švéd Andreas Eriksson, kterého trenéři postavili proti Brnu od začátku do základní sestavy. „Andreas ale nehrál špatně,“ zastává se Bartoš svého spoluhráče.

Stejně jako roste zápas od zápasu hra smečaře Džavoronoka (byť v posledních kolech koketuje s postem univerzála), roste také souhra téhle dvojice. „Klape nám to jak na kůle, tak na handě. Je to velmi přesný nahrávač,“ pochválil naposledy Džavoronok svého parťáka Bartoše pro server volejbalové federace. A taky si trochu popíchl. „Ale ještě si myslím, že bychom společnou souhru mohli trochu zrychlit.“

A právě ono zrychlení v nahrávce tihle dva proti Brnu ostatně několikrát předvedli. „Než jsem si poranil záda, společně jsme na tom v tréninku pracovali a určitě jsme se v tomhle směru zlepšili. Celkově teď určitě hrajeme všude rychleji a taky pestřeji,“ míní Bartoš a v dobré náladě pobídku Džavoronokovi vrátí: „Možná by mohl dělat ještě víc bodů,“ zasměje se.

Vždyť osmnáctiletý talent Džavoronok na smeči a servisu bodovým statistikám české extraligy už beztak kraluje a právě jeho servis platil proti Brnu za jednu z největších zbraní Karlovarska. „Už v Ústí nad Labem šel Džáva na servis za stavu 10:16 v náš neprospěch a dotáhl to,“ připomíná Bartoš.

Utkání s Brnem však mělo pro Karlovarsko daleko těsnější průběh, dost možná se hrál v Hale míčových sportů u KV Areny v letošní sezoně ten vůbec nejvyrovnanější mač. Oba tábory si moc dobře uvědomovaly, co je ve hře. Pokud by Brno zvítězilo a v dalším kole padlo Karlovarsko na domácí půdě s lídry soutěže z Českých Budějovic, stěhoval by se na třetí pozici místo týmu z lázeňské metropole jeho tabulkový soused z jihu Moravy.

První tři sety byly velmi vyrovnané, Brno první vzájemné utkání vyhrálo u sebe doma 3:2, a pokud by Karlovarsko přidalo na svou stranu také čtvrtý set v utkání, byla by i tahle výhoda na straně domácích. Oba týmy se také od začátku koncentrovaly na každý balon, tlak na hráče rostl každým míčem a vyústil v několik slovních potyček s hlavním rozhodčím. Nejdřív kvůli tomu viděl žlutou kartu Džavoronok, po dalších pár míčích viděl brněnský Haník dokonce červenou.

„Tenhle zápas byl hodně o emocích, na druhou stranu by to tak mělo být. Pak se i líp hraje, vyhecuje to fanoušky, a že jsme vyhráli, k tomu nám určitě pomohlo i domácí prostředí,“ míní Bartoš. Stejně jako tomu bylo i v předešlém vzájemném utkání ve prospěch Brna. „Doufám, že se tohle pravidlo potvrdí i doma proti Českým Budějovicím,“ připomene Bartoš porážku 2:3 na palubovce vedoucího týmu extraligy v 10. kole.

Právě utkání proti Jihočechům symbolicky uzavře pro Karlovarsko na domácí palubovce základní část. Před natřískanou halou, proti letos nejlepšímu týmu, před televizními kamerami ve šlágru 21. kola...

„Na tohle utkání se moc těším,“ přiznává Bartoš. „Teď se ale ještě musíme soustředit na domácí pohár,“ připomíná čtvrtfinále, které jeho tým čeká v pátek od 17 hodin ve Zlíně. Bude také tady Pavel Bartoš skrytým žolíkem trenérů Broma s Novákem? „Uvidíme, jak se budu cítit,“ říká Bartoš napůl tajemně.

Zlín se v extralize přetahuje o osmičku a pro Karlovarsko by neměl být tak silným oponentem jako bylo v sobotu Brno. Nejspíš tak dají trenéři Bartošovi možnost svá záda doléčit, aby byl už plně připravený na Budějovice.

Tady totiž bude rozhodovat každá maličkost, podobně jako proti Brnu v koncovce čtvrtého setu, kdy mělo Karlovarsko na ruce dva mečboly. Celá hala stála na nohou a osm stovek hrdel se staralo o řádně třaskavou kulisu, ve které rozhodčí Činátl po konzultaci s kolegou Rychlíkem otáčel svůj výrok ve prospěch domácích... přesto si pro sebe vzalo čtvrtý set nakonec Brno a šlo se do tiebreaku.

„Chybělo nám o trochu víc štěstí. Koncovku ale zvládlo Brno líp, my tam udělali pár blbých chyb, já tam jednou taky nesmyslně nahrál...“ ohlíží se Bartoš. O to silnější šlo však Karlovarsko do tiebreaku pátého setu, až z toho Brno chvilkami vypadalo dost rezignovaně. „Džávovi vycházel servis a my šli přes ně a rozhodli.“

 

Autor: Pavel Mrhálek

Zdroj: MF Dnes, www.iDnes.cz