Po dramatické koncovce si Brno veze z Benátek tři body

19.11.2016
Po dvou mistrovských zápasech venku se ukázali benátečtí volejbalisté na domácí palubovce. Mise pro ně nebyla vůbec úspěšná a pouhý jeden bod znamená, že se Benátky nacházejí na místě, kde jsme je v minulých ročnících nevídali. V sobotu je navíc čekal úřadující vicemistr ČR Brno, které nemělo nejlepší start do EX-M, ale v posledních kolech již začíná bodovat a stoupat tabulkou vzhůru.

V loňské sezóně hrály Benátky pouze 1x před TV kamerami a právě s Brnem na domácí palubovce, kde dokázaly zvítězit 3:0 (20, 22, 22) za 85 minut (Brno loni bylo 11x v TV se zápornou bilancí 5:6 - včetně fantastického finále EX-M a letos již 2x před TV prohrálo). Zbylá utkání loňské sezóny Benátky s Brnem prohrály. 4x v play off a 1x v základní části v Brně.

A jak dopadlo dnešní mistrovské utkání? Nakonec se ze třech bodů radoval favorit zápasu Volejbal Brno, ale neměl to vůbec jednoduché, Benátky byly blízko zisku alespoň jednoho bodu, ale neproměnily 8 setbolů ve čtvrtém setu a Brno hned první mečbol ano a odvezlo si plný počet bodů.

VK Benátky nad Jizerou – Volejbal Brno 1:3 (16:25, 25:20, 21:25, 31:33)

Rozhodčí: Fink T., Pecháček L

Počet diváků: 410

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Bartoš, Moník, Koláček, Sergeev, Němeček, Dittrich, libero: Sadílek. Střídali: Celerýn, Nesvačil, Ticháček M., Malínek.

Hosté: Pražák, Licek, Hrazdira, Mendoza, Goodell, Handlíř, libero: Shcherbatykh. Střídali: Dalton, Ammerman, Haník.

Vyjádření:

Domácí:

Pavel Bartoš (kapitán VK Benátky nad Jizerou): "Dnes to utkání bylo zase jako na houpačce. A opět se ukázalo, že neumíme dohrát koncovky do úspěšného konce. Protože dohrát jednu koncovku, mohli jsme možná vyhrát dnes my."

Pavel Třešňák (trenér VK Benátky nad Jizerou): "Když jsme v sérii, kdy se nám nedaří, tak se to štěstí k nám v žádném případě nepřiklání. To potom dá dvakrát tolik úsilí vyhrát. Dnes si myslím, že jsme k tomu měli blízko. Kluci o to opravdu bojovali, ale výsledek je takový, jaký je."

Hosté:

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): "Dnes je to vybojované utkání. Oba týmy si stěžovali na výroky rozhodčích, a to rozproudilo koncovku, kterou jsme vybojovali srdcem, i když jsme dnes nepodali úplně 100% výkon."

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): "Pro nás důležité tři body. Jsem rád, že jsme to zvládli, ale myslím si, že vlastní nedůsledností jsme si prohráli začátek druhého setu.  Tam jsme nechali Benátky nadechnout, protože v prvním setu jsme začali velice dobře. A to stejné se nám stalo ve čtvrtém setu, kde jsme vedli 16:11 a zbytečně jsme si to zkomplikovali. Takže se z tohoto musíme poučit."

Popis utkání:

Výborný vstup do utkání měli hráči Brna, když se hned na začátku ujímají vedení 3:7 po bloku Tadeáše Handlíře a útoku Nicholase Goodella. Po TT přispívá dalším bodíkem Jan Pražák (4:9). Další bod k dobru získává za stavu 7:13 Martin Licek tvrdým podáním. To nenechává v klidu domácího trenéra Pavla Třešňáka, který si rychle žádá oddechový čas. Po druhém TT se hostům daří získat další náskok dobře postaveným blokem (10:17, Jan Pražák). Za stavu 14:18 založil pěknou akci svým podáním Vladimír Němeček a bod po signálu středem putuje na stranu Benátek (Aleš Dittrich). Bohužel po špatném příjmu podání dostávají míč hosté a zvyšují vedení na 14:20. Z prvního setbolu se radují hosté po dobře postaveném bloku (Renzo Mendoza) za stavu 16:24, hned první setbol proměňuje Brno esem (Martin Licek).

Druhý set začal daleko lépe domácí celek. Signál středem (Michal Koláček) posílá Benátky do dvoubodového vedení (2:0).  Na 7:2 zvyšuje dvakrát tvrdým zakončením Vladimír Němeček z hlavního kůlu. Bohužel po prvním TT útočí Benátky 2x do autu a solidní náskok se ztenčuje na 9:6. Brno v těchto fázích utkání dost kazí podání, a když se Vladimír Němeček smečí trefuje do růžku hracího pole, je stav utkání 14:9. Ještě před odchodem k druhému TT Benátky zvýšují na rozdíl o 6 bodů (16:10 - Vladimír Němeček). Za stavu 18:11 míří hosté bagrem do autu a následuje střídání nahrávačů v celku hostí. Právě při podání střídajícího nahrávače Zdeňka Haníka se podařilo hostům snížit na rozdíl 4 bodů (20:16) a máme tu oddechový čas domácích. I po time mají hosté více ze hry, po smeči Michala Hrazdiry snižují již na 20:17. Naštěstí byl náskok Benátek dostatečně vysoký a domácí hráči tak dotáhli set do vítězného konce (24:19 zalívka Vladimír Němeček, 25:20 smeč středem Dittrich).

V úvodu třetího setu hosté začínají bodově ujíždět při podání Američana Nicholase Goodella (1:5 eso) a domácí trenér Pavel Třešňák si rychle žádá oddechový čas. Po prvním TT zaznamenává Aleš Dittrich čisté eso a snižuje na 7:10. Další nepřesný útok hostí (aut Nicholas Goodell) znamená snížení vedení na pouhé dva body (11:13). Následuje time i na straně hostí.  Poté se vyznamenává Milan Moník esem (12:13).  Za stavu 14:14 si bere (po bloku Sergeeva) trenér hostí Ondřej Marek oddechový čas. Ař po druhém TT se jednoblokem vyznamenává Michal Hrazdira a Brno vede o dva body (16:18). Špatný příjem podání na straně domácích hosté potrestali signálem středem (Martin Klapal) a odskakují o tři body (17:20). Tento stav vyvolal time domácích. Brno po time zvyšuje na 18:21 (blok Nicholas Goodel). A závěr třetího setu na sebe nenechal dlouho čekat. Po zkaženém podání Benátek tu máme za stavu 21:24 první setbol třetí sady. Hned první setbol hosté proměňují opět přímým bodem z podání (N. Goodell).

Ani ve čtvrtém setu nedokázali domácí volejbalisté zachytit drtivý nástup Brna. Za stavu 3:5 jsou asi domácí hráči v síti a po protestech domácího celku hosté navyšují svůj bodový náskok (3:6 Michal Hrazdira). Před odchodem k prvnímu TT se na podání vyznamenává Jan Pražák a čistým esem posílá Brno do vedení 4:8. Ani po návratu z odpočinku se domácím nedaří úspěšně útočit a výsledkem jsou další kladné body na straně hostů (5:11). Až při tvrdém a přesném podání Aleše Dittricha získává celek Pavla Třešňáka několik bodů v řadě a na jednom postavení je vyrovnáno (16:16 – na síti úřaduje Rus Valerii Sergeev). Až velmi sporný verdikt druhého rozhodčího zastavuje bodové tažení Benátek. Při dalším úspěšném zákroku v poli Benátek (Vladimír Sadílek) se najednou ozývá píšťalka s gestikulací na blokujícího hráče – dotyk sítě. Po debatách přichází žlutá karta na stranu Benátek a bod na stranu Brna (16:17). Vzápětí se ale žlutí i na druhé straně. Kapitán Brna (Michal Hrazdira) nečistě přehazuje míč na stranu Benátek a domácí jsou zpět ve vedení (18:17). Diskuze kapitána hostí k odpískanému míči a menší strkanice s druhým rozhodčím je po právu odměněna žlutou kartou. Po kartě Benátky zvyšují své vedení dobře postaveným dvojblokem (Milan Moník – Michal Koláček – 19:17). A když hosté míří do velkého autu z hlavního kůlu (Tadeáš Handlíř) jsou Benátky v blížící se koncovce v tříbodovým vedení (21:18). Ani toto vedení hosty neodradilo a po dobře postaveném bloku (Tadeáš Handlíř) je vyrovnáno (21:21). Od tohoto stavu se pravidelně obě družstva střídala na podání. Benátky za stavu 24:23 získávají první setbol čtvrté sady tvrdou smečí o blok Brna (Martin Ticháček – 71% na útoku). Celkem osm setbolů v řadě domácí hráči prohospodařili. Hosté se opírali o svého kapitána, kterému se na útoku dařilo a vždy dokázal setboly ze všech zón pravidelně odvracet. Dokonce za stavu 31:32 zaznamenává první setbol čtvrté sady pro Brno, jednalo se vlastně o první mečbol utkání, který hned hosté proměňují po nepřesném zásahu domácího hráče na síti. Míč zůstává na pásce a pomalu dopadá na stranu domácích a utkání nám končí. Domácí nadále čekají na tříbodové vedení a hosté dál stoupají extraligovou tabulkou.

Autor: Zdeněk Šolc