Pořád jsem víc hráč, směje se volejbalový asistent Klapal

06.12.2016
Když své spoluhráče na palubovce okřikne, znamená to pro ně, že jeho slovům musejí přikládat ještě větší význam. Dvaatřicetiletý Martin Klapal se totiž v létě ve Volejbalu Brno ujal i funkce asistenta trenéra. Zatím ji zastává souběžně s hráčskou kariérou, s ní totiž ještě končit nehodlá.
Pořád jsem víc hráč, směje se volejbalový asistent Klapal

„Hlavní trenér Ondra Marek potřeboval pomoc a nejlepší volba pro něj i vedení jsem asi byl já," usmívá se nad novou rolí Klapal.

Bez dvou centimetrů dvoumetrový volejbalista uplatňuje zkušenosti, které v kariéře sbíral například i ve švýcarské lize. „Nejčastěji pomáhám s přípravou na zápas a vedu některé blokařské tréninky, protože na tomto postu už jsem něco odehrál a aspoň tomu rozumím. Hodně do toho vstupuje i Džuzi (Michal Hrazdira – pozn. red.), radíme se společně," popisuje majitel stříbrné medaile z loňské extraligy.

Klapal připouští, že s Markem i dalšími spoluhráči nemá vždy úplně stejný názor na volejbal. „Máme takovou radu starších, ve které řešíme otázky ohledně týmu. Jeden řekne bílá, druhá černá a pak jedeme podle nějaké šedé," přibližuje.
K práci trenéra si ještě hledá optimální vztah. „Zatím jsem vedl jen malé kluky v přípravce. Nemůžu říct, že mě to celý rok bavilo, ale s hráči, kteří už něco umí, je to jiné," srovnává.

Nová role v týmu jej přiměla občas pátrat i po studijním materiálu. „Snažím se volejbal sledovat, ale jelikož pořád absolvuju všechny tréninky, jsem rád, že si i odpočnu. Bylo by pro mě lepší třeba vyjet někam do zahraničí a tam se učit, než si shánět informace. Ne každý tým je totiž pustí do světa," vysvětluje.

Bývalý hráč Ostravy či Zlína momentálně vzhlíží především k americkému volejbalu. „Hodně se mi líbí. V poslední době mají hru založenou na razanci, ale zároveň i technice v poli," oceňuje.

Na volejbal díky trénování sice získává jiný pohled, nicméně zatím se stále víc považuje za aktivního hráče. „Zatím se mi úplně nedaří se přeorientovat, náš manažer z toho asi nebude mít radost," dodává s úsměvem Klapal, který zatím v sestavě brněnských volejbalistů nechyběl ani v jednom zápase letošního ročníku.

 

Autor: Martin Vymyslický

Zdroj: Brněnský deník, www.brnensky.denik.cz