Prostějov průběžné vedení v extralize uhájil, ale Šelmy odstup opět snížily

29.01.2024

Tak tohle byl skutečně zápas hodný souboje o úplné čelo tabulky. Vedoucí volejbalistky Prostějova a průběžně druhé Šelmy svedly ve 20. kole extraligy žen ČR 2023/24 nadmíru kvalitní, divácky pohlednou i emočně nervy drásající řežbu, která fandy postupem času zvedala ze sedadel. Nakonec o fous zvítězil brněnský soubor, ale těsně poražené VK zůstalo díky získanému bodíku v čele.

Prostějov průběžné vedení v extralize uhájil, ale Šelmy odstup opět snížily

VK Prostějov – VK Šelmy Brno 2:3 (25:17, 19:25, 22:25, 25:17, 14:16)

Sestřih:

 

Rozhodčí: Peloušek J., Kubinec J.

Počet diváků: 350

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Bažó, J. Smolková, M. Smolková, Trnková, Bajusz, Faltínová, libero Pállová. Střídala: Meidlová

Hosté: Šmídová, Silva, Benediktová, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Janečková, Mokrá

Ohlasy po utkání:

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Musím říct, že to byl hrozně hezký zápas. A chci poděkovat divákům, kteří nás dnes fanděním hodně tlačili. Druhý pětiseťák ve třech dnech s nekompletní sestavou už byl cítit, hlavně ke konci trochu docházely síly. Přesto jsme strašně bojovaly od začátku celou dobu, týmu nemůžu vůbec nic vytknout. Bohužel jsme v závěru neměly štěstí, ale fakt šlo o krásné utkání a přes těsnou porážku chci holky pochválit.“

Michal Matušov (trenér VK Prostějov): „V první řadě gratuluji Šelmám k vítězství. Pro nás je to trochu nešťastná a smutná porážka, protože když prohrajete tak těsným rozdílem, vždy to hodně mrzí. Přesto musím holkám poděkovat, jakým způsobem bojovaly od začátku do konce. S takovým nasazením a bojovností jsem je v téhle sezóně snad ještě hrát neviděl, do zápasu daly absolutně všechno. Že nás teď trápí nějaké zdravotní problémy je teď z mého pohledu druhořadé. Ukázali jsme totiž, že se umíme kousnout, což je největší pozitivum dnešního večera.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Zápas to byl určitě vyrovnaný. Očekávaly jsme velkou bitvu a těžké utkání, i když Prostějov nastoupil dost oslabený. Což se potvrdilo, proto musíme být rády za těsně zvládnutou koncovku tiebreaku, kde nás soupeřky celou dobu hodně tlačily. My jsme se dnes trochu trápily v útoku proti výborné obraně domácích, nakonec to možná i trochu se štěstím dopadlo 3:2 pro nás. Máme velkou radost, v závěru rozhodoval jeden dva míče.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Věděli jsme, že domácí budou v oslabené sestavě a ne s takovou silou jako obvykle. Přesto hrál Prostějov velice dobře a bojovně, jeho mladé hráčky se na hřišti vůbec neztratily. Měly jsme trochu problémy s útokem, někdy se nám nedařilo ubránit. Ale postupně se to zlepšilo a diváci nakonec viděli velmi hodnotný sportovní zápas. V úplném závěru to bylo spíš o štěstí, bojovalo se stejně naplno z obou stran. S vítězstvím jsme spokojení, ale některé herní věci musíme řešit i zlepšovat, protože se chceme v play off dostat co nejdál.“

Popis utkání:

Hanačky se v nástupu do utkání vůbec nemohly prosadit útočně a rychle nabraly ztrátu 1:5. Stejný problém však vzápětí měly i soupeřky, tudíž se průběh okamžitě téměř vyrovnal (4:5). Domácí tým pak pokračoval v náporu a otočil na 10:8, načež pro změnu kontrovalo hostující družstvo (11:11). Ve zbytku úvodního dějství už bylo mnohem lepší vékáčko v čele se skvěle útočící Klárou Faltínovou a v poli bránící Michaelou Pállovou. Kvalitní hrou se přidaly i všechny jejich parťačky, tím pádem nevznikly žádné dílčí pochybnosti - 25:17.

Prostějovský mančaft navázal svou převahou také zkraje druhé části (4:2), ale Jihomoravanky potom výrazně přidaly jak ofenzivně, tak defenzivně. A bleskově obrátily na 6:9. O něco později odskočily ještě víc (8:9 - 8:12, 10:15), neboť děvčata v růžovém přestala skládat míče na zem. Sice se hned dostala z nejhoršího dotažením na 13:15, nicméně Šelmy tažené údernou Rosou Madsen dál předváděly vysoký level a v téhle pasáži dominovaly (16:22). Brzy bylo hotovo, tedy setově nerozhodně - 19:25.

Brněnskému kolektivu pomohl příchod střídající Simony Janečkové na palubovku, právě dvoumetrová čahounka ovládla start třetího dílu (0:5). Matušovovy svěřenkyně se znovu dostaly hodně dolů, aby bryskně odpověděly vlastním tlakem při servisu Veroniky Trnkové na 4:5. Pořád jim ovšem scházelo úspěšnější zakončení a rozjeté protivnice zůstávaly nahoře (5:8, 6:11). Naopak znejistělá parta kapitánky Simony Bajusz příliš chybovala, takový výkon nemohl na silnou oponenturu stačit. Teprve od stavu 12:18 se Prostějov víc zvedl, během několika momentů dost snížil (17:19). Ale koncovku si přece jen pohlídaly mírně komplexnější Brňanky, též zásluhou vynikajících zákroků Adély Chevalierové v poli - 22:25.

Přesto hanácká družina postupným zlepšováním chytila druhý dech a do čtvrté periody vtrhla jako vodní příval (6:2). Poté se dění na place poněkud vyrovnalo, když Vlkovy ovečky vzaly vedoucímu celku vítr z plachet neprostupnými bloky (8:7). Houpačku ve prospěch lídryň soutěže však okamžitě zhoupl velký úder maximálně vyhecovaného VK (14:8). Zanedlouho přišel další, ještě drtivější z 16:12 na 22:13. A šlo se do tiebreaku - 25:17.

Soudnou sadu otevřely o poznání zdatněji oživené Brňanky (0:3). Leč ekipa PV se nenechala zahanbit, hbitě reagovala svými povedenými věcmi a tříbodovou sérií z 3:5 na 6:5. Oba celky extrémně bojovaly a makaly, nabuzeným fanouškům nabízely špičkový, zároveň vrcholně dramatický volejbal plný dlouhých výměn včetně jedné téměř nekonečné. Prostějovské lvice jí srovnaly na 11:11, nabranou energii přetavily ve slibný náskok 13:11, dokonce se prodraly k mečbolu (14:13). Jenže Šelmy jej odvrátily a pak nádherný mač samy na první pokus zavřely - 14:16 a 2:3.

Autor: Marek Sonnevend