Proti mistrovské Dukle rozhodoval servis, z pětisetové bitvy Brno získává bod

18.12.2016
Předvánoční sobota nabídla v hale brněnských volejbalistů šlágr kola a zároveň reprízu loňského finále. Na souboj Brna a liberecké Dukly se těšilo mnoho fanoušků, kteří dokázali vytvořit dobrou zápasovou atmosféru. Utkání dospělo až do pátého setu, což znamenalo pro Volejbal Brno již pátý z jedenácti zápasů v sezóně, ve kterém museli bojovat ve zkrácené sadě. Bohužel pro domácí ani toto nadějné utkání neskončilo vítězstvím.
Proti mistrovské Dukle rozhodoval servis, z pětisetové bitvy Brno získává bod

 

Volejbal Brno – VK Dukla Liberec 2:3 (20:25, 25:17, 14:25, 26:24, 11:15)

 

 

Rozhodčí: Pecháček L., Kovář V.

Počet diváků: 530

 

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Mendoza, Goodell, Handlíř, Klapal, Haník, Hrazdira, libero Muroň, Gerža. Střídali: Licek, Římal, Pražák, Neubauer.

Hosté: Patucha, Stolc, Staněk, Janouch, Správka, Leikep, libero Kopáček. Střídali: Galabov, Kriško.

 

Vyjádření:

Domácí:

Michal Hrazdira (kapitán Volejbalu Brno): „Od nás bojovný výkon, mohli jsme i vyhrát, ale k tomu se musíme ještě zlepšit.“

Ondřej Marek (trenér Volejbalu Brno): „O výsledku utkání rozhodovalo podání. Kdo lépe podával, vyhrál set. Bohužel jsme si nedotáhli tie-break, kdy jsme při servisu Patuchy nedokázali ztrátovat.“

Hosté:

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „Dnešní utkání bylo hlavně o servisu. Kdo dal lepší servis, následně ubránil. Nám se to takhle povedlo v tie-breaku, takže si vezeme dva body.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes rozhodovalo podání. Komu chodil servis, ten vyhrával jednotlivé sety. V Brně se lehce nevyhrává, takže jsem rád, že jsme dneska získali vítězství.“

 

Popis utkání:

Úvod zápasu nenabízí pro diváky nijak dlouhé výměny. Oba týmy kazí podání, nehraje se mnoho zajímavých rozeher. Průběžný stav ze začátku je vyrovnaný 5:5. Po servisu Hrazdiry a dvou bodových útocích odchází ale domácí volejbalisté Brna do prvního technického time-outu s dvoubodovým náskokem. Dále se ale Brno na útoku neprosazuje a skóre je opět vyrovnané. Body se přelévají ze strany na stranu, žádný z týmů si nevytváří výrazný náskok. Druhý technický oddechový čas přichází za stavu 14:16. Hráči Dukly Liberec se ujímají vedení díky pevnému bloku. Naopak domácí Brňané mají s obranou potíže. Do toho přidávají dvě technické chyby a posílají soupeře k prvnímu setbolu za stavu 19:24. Dukla hned druhý setbol proměňuje a první set končí (20:25).

Druhé dějství zápasu zahajují lépe domácí volejbalisté. Po vydařeném bloku Klapala pak domácí blokař znesnadňuje soupeřům založení útoku skvělým servisem a stav je 5:3. Nepřesnostmi a nevynucenými chybami Liberce se Volejbal Brno dostává do čtyřbodového vedení, které nepříjemnou plachtou potvrzuje Haník. Eso přidává také Hrazdira a průběžné skóre je již 11:5. Dukle naopak servis nevychází, a tím ani srovnání stavu. Na podání se dále prosazuje Klapal, a přestože se hosté snaží trpělivou hrou nepříznivé skóre odvrátit, domácí jsou na vlně a nepřipouští přiblížení soupeře. V závěru setu přidává body z podání i Licek a set končí stavem 25:17.

Oproti druhému setu naskočili do toho třetího lépe hráči Dukly Liberec. Díky precizní obraně a tvrdšímu útoku jdou do prvního technického time-outu za stavu 8:4. V průběhu setu to vypadá, jako by si role z předchozí sady družstva vyměnila. Liberec nechává přesně mířenými útoky a kvalitním servisem domácí za sebou a průběžný stav je za velkého rozdílu 5:13. Po oddechovém čase a střídání nahrávačů začali domácí Duklu dotahovat. Hrazdira se prosazuje tvrdým servisem a snižuje manko o tři body. Další část setu se ale nesla v duchu ztrát (13:18). Hosté dále náskok výbornou obranou v poli i na síti zvyšují a velkým rozdílem získávají set (14:25).

Úvod čtvrtého setu znamená pro domácí Brno několikabodový odskok, který si díky dobré obraně drží. Nahrávač Haník dostává žlutou kartu, ale i přesto se domácím daří (10:6). Hosté se snaží dohnat ztrátu bodů pevným servisem, ovšem Brno si na přihrávce umí poradit a tvrdě útočí do severočeských soupeřů. Za druhého technického time-outu ukazuje tabule stav 16:11. Přichází koncovka setu a do ní vstupují lépe domácí (18:14). Dál si hru však znesnadňují vlastními chybami. Bodový náskok se jim ale stále daří držet. Dukla však v koncovce přitvrzuje na servisu a předvádí výbornou obranu v poli. Set přináší nečekaně napínavý závěr. Po sporném míči jdou hosté do prvního setbolu (23:24), který ale Brno odvrací. Na podání pak nastupuje Pražák a po dvou skvělých servisech vítězí v tomto setu Brno (26:24).

Tie-break začíná esem Volejbalu Brno. V následujících výměnách však diváci vidí vyrovnanou hru. Hrazdirovi se daří na útoku, na straně Dukly kralují blokaři. První více než bodový náskok získává Brno, když kvalitní servis podporují hráči u sítě. Strany se otáčí za stavu 8:5. Náskok hosté precizní hrou stahují a skóre je 10:10. V koncovce zkrácené sady dominuje Dukla a dostává se až na mečbol s pohodlným náskokem 10:14. Utkání končí zkaženým servisem domácích, kteří získávají z tohoto zápasu alespoň bod.

 

Autor: Klára Kuníková

Zdroj: Český volejbalový svaz, www.cvf.cz