Šelmám začala historicky pátá sezóna prohrou v Olomouci

22.10.2022

Předehrávkou 3. extraligového kola vstoupily do nové soutěžní sezony volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc. Vysokoškolačky hostily v repríze čtvrtfinále posledního play-off brněnské Šelmy a i přes výpadek v druhém setu vcelku pohodlně dokráčely díky výhře 3:1 k premiérovým třem bodům.

VK UP Olomouc – VK Šelmy Brno 3:1 (25:20, 21:25, 25:14, 25:14)

Sestřih:

Rozhodčí: Ostranský T.,Slezák J.

Počet diváků: 216

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Galvão, Šepeĺová, Mostsitska, Rajlić, Borovcová, Kneiflová, libera Kulová, Slavíková. Střídaly: Herdová, Tinklová, Körmendyová, Hrochová

Hosté: Dubianska, Kyrychenko, Marková, Širůčková, Pluhařová, Podhrázká, libero Chevalierová. Střídaly: Benediktová, Beránková, Mokrá

Ohlasy po utkání:

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Byl to typický první zápas nové sezony, hlavně ze začátku trochu nervózní. V úvodním setu jsme se se soupeřkami tahaly, pak jsme naštěstí odskočily a dohrály to. Ve druhé sadě jsme ale ubraly na razanci a bylo z toho vyrovnání. Naštěstí jsme pak na hosty vlétly a udržely tempo až do vítězného konce.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Jsem moc rád za tříbodovou výhru hned v prvním utkání, protože to pro nás byl ostrý start po hodně dlouhé pauze. Na týmu byla v týdnu před zápasem vidět nervozita, ale naštěstí se holky srovnaly a bylo znát, že se na soutěžní utkání těší. Začátek byl takové oťukávání, očekávám od nás spíš výkony jako v dnešním třetím a čtvrtém setu. Těší mě, že jsme mohli protočit všechny hráčky kádru, negativem je naopak odstoupení libera Kulové kvůli zdravotním potížím. Snad bude v pořádku. A chci ještě poděkovat klubu ze Šlapanic, který nám při zranění Katky Körmendyové rychle vypomohl zapůjčením Terezy Hrochové na blok.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Samozřejmě jsme toužily po výhře, ale i přes porážku to na první zápas sezony nebylo až tak špatné. Jsme rády za zisk jednoho setu, je od čeho se odpíchnout.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Soupeřky na rozdíl od nás podaly takový dospělý výkon. My jsme trpěli řadou nepřesností, byly tam chyby na bloku i v útoku. Neměli jsme se moc čím chytit.“

Popis utkání:

V dlouho vyrovnaném úvodním setu měly od počátku mírně navrch domácí volejbalistky (4:2, 12:8), jejichž první pokus o větší trhák však Šelmy ještě dokázaly zlikvidovat (14:9, 14:13). Následovala ale další olomoucká bodová série (17:13) a po ní už se Brno do hry nevrátilo. V závěru sice univerzita promarnila tři setboly, přesto zvítězila s přehledem 25:20.

Jenže vstup do druhého dějství Hanačky naopak nezachytily a brzy prohrávaly až o čtyři body (3:6, 4:8). Dokázaly sice vyrovnat (10:10) a dokonce skóre otočit (18:15, 20:17), koncovku však nezvládly. Hostující družstvo nejprve srovnalo krok (20:20) a následně pěti body v řadě strhlo výhru na svou stranu – 21:25 a 1:1.

Tento moment Olomoučanky zdravě nabudil a do třetí sady vtrhly jako uragán. Při servisu Šepeľové to bylo 6:0 a za stavu 8:2 bral brněnský trenér Boula svůj druhý oddechový čas v setu. I přes mírné polevení (13:5, 14:11) měla univerzita dále průběh pod kontrolou a po výsledku 25:14 vedla 2:1.

Obraz hry se navíc příliš nezměnil ani ve čtvrté části duelu (5:2, 8:4). A když vysokoškolačky zvýšily z 13:7 na 16:7, nebylo o vítězkách úvodního zápasu sezony prakticky pochyb. Set opět skončil vysoko 25:14 pro domácí a VK UP Olomouc má díky výhře 3:1 na kontě plný bodový zisk.

Autor: Adam Fritscher