Šelmy ukončily sezónu na 5. místě

12.04.2019

Série hraná na dva vítězné zápasy skončila lépe pro brněnské Šelmy, které po výhrách 3:2 a 3:0 potvrdily páté místo ze základní části a ukončily tak sezónu na pátém místě.

Šelmy ukončily sezónu na 5. místě

VK BRNO – VOLEJBAL PŘEROV, stav série 1:0

Souboj o konečné umístění v UNIQA extralize žen, mezi týmy Brna a Přerova, začal v úterý v jihomoravské metropoli. Obě družstva odehrála vyrovnaná a těžká utkání ve čtvrtfinále, ve kterém však ani jedno z nich neuspělo, a tak byla odsouzena do závěrečných utkání o 5. – 6. místo, hrané na dva vítězné utkání. Díky lepšímu umístění po základní části měly výhodu prvního domácího prostředí Šelmy z Brna.

č.:   143          dne: 9. 4. 2019                  v hod.: 19:00

VK Brno – Volejbal Přerov 3:2 (20:25, 25:21, 22:25, 27:25, 15:13)

Rozhovor s Markétou Chlumskou:

Rozhodčí: Nedbálek A., Ištvanech M.

Počet diváků: 180

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Sklenářová, Boulová, Nováková, Janečková, Svobodníková, Beránková E., libero P. Pospíšilová. Střídala: Pospíšilová A.

Hosté: Zatloukalová, Person, Shapaval, Měrková, Svobodová, Jehlářová, libero Šádková. Střídaly: Kohoutová, Vander Meer

Vyjádření:

Domácí:

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „V utkání rozhodl servis. Dnes snad ani nebudu hodnotit zápas, jen je mi líto, že někdo vymyslel boj o páté a šesté místo. Nikdy to nebylo a je škoda, že se to zavedlo právě teď.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Dnes rozhodla naše větší odvaha na servisu v závěru utkání.“

Hosté:

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Byl to vyrovnaný zápas, který jsme měly vyhrát 3:1. Škoda čtvrtého setu, ve kterém jsme vedly asi 18:11. Asi je to naše prokletí, že nedotáhneme dohrát sety do konce. No a zároveň to byl náš asi třetí dobře rozehraný tie-break, který jsme nezvládly. Je to obrovská škoda. Bohužel se budeme muset vidět znovu v pátek v Brně, i když jsme to chtěly pouze na dvě utkání. Děkuji fanouškům, děkuji Aničce.“

Michal Derych (trenér Volejbal Přerov): „Dnes jsme mohli vidět bojovné a vyrovnané utkání. Chtěli jsme to vyhrát především pro trenéra (Radim Vlček), který má zdravotní problémy, ale bohužel se nepodařilo. Zítra nás však čeká odveta a jdeme do toho znovu.“

Popis utkání:

Do prvního setu vstoupily týmy obdobně. Ani jednomu z týmů se nedařilo útočit „na ztrátu“, a tak byly k vidění série na podání nejprve na jedné, hned zas na druhé straně (8:8). Přerovské hráčky nakonec získaly v servisu větší oporu, když díky chybám brněnských přihrávaček odskočily na rozdíl několika bodů. Domácí hráčky sice byly lepší v obraně na síti, Zubřice ovšem ubránily více míčů v poli a měly tak více možností pro úspěšný útok. Jedním z nich proměnily i první setbol a radovaly se tak z výhry v první sadě (25:21).

Do druhého setu vstoupily o krok lépe hráčky Přerova. Dobře sehranými útoky trápily obranu domácích. S pomocí servisu Brno umazalo bodové manko a převrátilo vedení na svou stranu (12:10), ale Zubřice jim byly stále v patách. Oběma nahrávačkám se dařilo využívat první sled k získání bodu, ale byl to Přerov, kdo tentokrát tahal za kratší konec. Za stavu 23:21 Brno vyhrálo asi nejdelší výměnu v utkání a následným esem srovnalo stav na 1:1.

Třetí set byl celý v režii Zubřic. V počátku si s pomocí servisu a následného útoku vytvořily bodový náskok, který domácí hráčky, především kvůli množství nevynucených chyb, nebyly schopné umazat (3:6, 7:11, 15:20). Krátké podání a precizní obrana na síti sice pomohla Brnu v koncovce setu vyrovnat (21:21), ale dobře rozehranou sadu si již Přerov nenechal vzít a zvítězil poměrem 25:22.

I čtvrtá sada byla z počátku v režii hostů. Dobrý servis stále trápil brněnské přihrávačky a pestré útoky hostů následně trhaly i obranu domácích. Za stavu 11:18 z pohledu domácích vše nasvědčovalo tomu, že si Zubřice povezou na domácí palubovku vítězství 3:1, ovšem to Brno nedopustilo. S pomocí tvrdého servisu a následného přesně mířeného útoku nejdříve stáhly bodový rozdíl (21:23), nedovolilo Přerovu proměnit dva mečboly a výhrou ve čtvrtém setu si vynutily zkrácenou sadu.

Tie-break začal vyrovnanou hrou. Oba týmy se rvaly o každý bod a diváci v hale tak mohly sledovat dlouhé a napínavé výměny. Strany za stavu 8:6 otočil Přerov, ale bodový náskok se mu rázem rozplynul. Razantní servis a především bodové bloky Šelem dostaly domácí hráčky před Zubřice a k dispozici tak měly celkem pět mečbolů. Hostující hráčky však dobře rozehraný zápas nechtěly ztratit a i za nepříznivého stavu bojovaly a dotáhly se až na rozdíl jediného bodu. Ten na svou stranu nakonec získaly domácí hráčky (15:13) a zvítězily tak v prvním utkání o 5. – 6. místo poměrem 3:2.

Autor: Klára Kuníková

VOLEJBAL PŘEROV – VOLEJBAL BRNO, stav série 0:2 

V začátcích setů sice Přerovanky vždy vedly, ale velmi záhy o své vedení přišly. Jako by bez nemocného hlavního kouče Radima Vlčka nenašly vnitřní sílu nastartovat svůj výkon o level výš. Brňanky po pomalejších startech dokázaly pestřejší hrou v útoku, lepší obranou v poli i na síti vytvářet neustálý tlak a zaslouženě v sérii o pátou příčku zvítězily 2:0 na zápasy.   

č.: 147        dne: 10. 4. 2019        v hod.:18:00 

Volejbal Přerov – VK Brno 0:3 (15:25, 15:25, 17:25) 

Rozhovor se Šárkou Sklenářovou:

Rozhovor s Martinem Geržou:

Rozhodčí: Slezák J., Vachutka M.

Počet diváků: 310 

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Svobodová, Jehlářová, Měrková, Person, Vander Meer, L. Zatloukalová, libera Šádková, Vaňková. Střídaly: Kohoutová, Zajícová, Shapaval 

Hosté: A. Pospíšilová, Sklenářová, Boulová, Nováková, Janečková, Svobodníková, libero P. Pospíšilová 

Vyjádření:

Domácí:

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Nevím, co se s námi stalo. Chtěly jsme vyhrát a hlavně poděkovat svým fanouškům, kteří nás celou sezónu skvěle povzbuzovali.  A my jsme jim to nevrátily, tak, jak by si zasloužili.“ 

Michal Derych (trenér Volejbal Přerov): „Jsem smutný z našeho výkonu, protože pro většinu hráček to byl poslední zápas v barvách Přerova a také vzhledem k neúčasti nemocného kouče, Radima Vlčka. Od začátku jsme nebyli ve hře a těžko bych hledal nějaký náznak zlepšení na naší straně. Gratuluji soupeřům k zisku pátého místa.“  

Hosté:

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno):„Jsme rády, že už je konec. Tento systém nebyl ideální v tom dohrávání pořadí o 5.-8. místo. Oba týmy byly krůček od postupu do semifinále a v těchto následujících dvou zápasech bylo těžké najít motivaci.“  

Martin Gerža (kouč VK Brno):„O osudu této série se rozhodlo ve čtvrtém a pátém setu předchozího zápasu v Brně. Jsem rád, že jsme to zvládli a chci poděkovat holkám za to, jak k zápasům přistoupily po zklamání z vyřazení ve čtvrtfinále s Olympem.“

Popis utkání: 

Domácí volejbalistky začaly lépe a až do stavu 8:6 si udržovaly těsný náskok. Na straně Brna se o přísun bodů starala hlavně Janečková. Od skóre 11:11 se k ní přidala Boulová a zejména svým servisem nadělala potíže Přerovankám – 11:16. Dva vybrané oddechové časy domácích vedly jen k zisku bodu. Pestrá hra soupeřek v útoku dirigovaných zkušenou nahrávačkou Novákovou slavila úspěch. 

Podobný průběh měla i druhá sada, jen s tím rozdílem, že bodový »trhák« hostů přišel mnohem dříve. Van der Meer si připsala bodový blok za stavu 6:5, ale pak přišla šňůra osmi bodů Šelem, a je zcela jedno, že se na tom podílely také přerovské ženy svými nevynucenými chybami. Marně se je trenér Derych snažil burcovat v oddechových časech. A nepomohlo ani střídání nahrávaček, i když si Zajícová připsala jeden bod za útok na síti. Poměr míčů byl stejný jako v prvním dějství 15:25.  

Kdo z neúnavných fanoušků čekal, že půjde výkon domácích volejbalistek nahoru, nedočkal se. Další série bodů Brna měla hned na začátku devět korálků – 3:10. A bojovnost, která Přerov zdobila v souboji s Prostějovem, dnes nebyla k nalezení. Ani jedna z hráček, snad s výjimkou občas bodující kapitánky Svobodové, neodvedla své obvyklé penzum práce. Celý tým hrál jakoby pod dekou a Brňanky si s ním dělaly, co chtěly. Proměnily druhý mečbol a skončily v extralize na pátém místě.  

Autor: Stanislav Šmidák