Šlágr kola ovládly Šelmy, poprvé porazily úřadujícího mistra

22.12.2019

Předvánoční sobota nabídla v hale na Kounicově ulici nejedno volejbalové utkání. V dopoledních hodinách se konal turnaj rodičů s dětmi, kterého se zúčastnilo 11 týmů. Odpoledne následovalo utkání brněnských borců, kteří hostili Beskydy, a celý den završoval šlágr kola extraligy žen, ve kterém domácí Šelmy přivítaly na své palubovce mistryně z Olomouce. Bylo jasné, že ať utkání dopadne jakkoli, půjdou hráčky VK Brna do roku 2020 na prvním místě, ovšem kdo by nechtěl vyhrát poslední utkání roku.

VK Brno – VK UP Olomouc 3:2 (25:18, 27:29, 24:26, 26:24, 15:10)

Sestřih:

Rozhodčí: Velinov E., Dmejchal M.

Počet diváků: 511

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Nováková, Mikysková, Svobodníková, Diatková, Sklenářová, Wolowicz, libero Chlumská. Střídaly: Přibylová, Beránková M., Beránková E., Benediktová

Hosté: Hodanová, Trnková, Orvošová, Michalíková, Bezhandolska, Handley, libera Stavinohová, Kulová. Střídaly: Dudová, Burbelyuk, Kazachenka

Vyjádření:

Domácí:

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Myslím si, že to byl zápas hodný souboje prvního s druhým. I když jsme si samy zkomplikovaly koncovku druhého a třetího setu vlastními chybami, mělo to alespoň dramatický náboj až do konce. Věřím, že to bylo utkání, co se muselo divákům líbit.“

Ondřej Boula (trenér VK Brno): „Určitě nechci být neskromný, výhra proti Olomouci se počítá, ale myslím si, že dneska jsme měli na to, abychom to dotáhli trochu líp. Ve třetím setu jsme odešli v koncovce takticky a možná nám chyběly i trochu síly, každopádně jak už jsem řekl, výhra proti Olomouci se počítá.“

Hosté:

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Myslím si, že kromě prvního setu to byl dneska velmi vyrovnaný zápas. Gratuluji Šelmám k vítězství.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Gratuluji soupeři k vítězství. Bylo to vyrovnané utkání. Škoda čtvrtého setu, který jsme měli dobře rozehraný. Bohužel jsme tam nedohráli bodové míče a v tiebreaku už byl soupeř lepší od začátku, takže vyhrál právoplatně.“

Popis utkání:

Do utkání vstoupily lépe domácí hráčky. Dobrým servisem odtáhly přihrávku hostů od sítě a následně se jim dařilo útočit do rozhozené obrany Olomouce (10:7). Timeout ani dobrá obrana v poli nestačila hostujícímu týmu k dotažení bodového manka. Šelmám se dařilo dohrávat bodovky ve svůj prospěch a o vítězi v prvním setu tak bylo rozhodnuto (25:18).

Druhý set začal vyrovnanou hrou. Diváci v hale mohli sledovat dlouhé výměny, boj o každý míč a bodové zakončení vždy na jiné straně (11:11). S pomocí servisu a následné obrany to byly znovu domácí hráčky, kdo se první ujal více než dvoubodového vedení v setu (17:14). Dobrá obrana na síti i v poli hostů a zároveň nevynucené chyby domácích hráček způsobily vyrovnání stavu a společný vstup obou týmů do závěru sady. V nervy drásající koncovce se Šelmám nepodařilo proměnit čtyři setboly a hostující vysokoškolačky pak využily hned první (27:29).

Začátek třetí sady byl jako na houpačce. Nejprve, díky dobré obraně, vedly hráčky Olomouce, vzápětí však Šelmy srovnaly krok a s pomocí přesně mířených útoků si vytvořily náskok (12:9). Ten si i přes drobné výkyvy v podobě nevynucených chyb vzaly až do koncovky (20:17). Trpělivost a pevné bloky ovšem pomohly i v této koncovce hostujícímu celku a ten nejtěsnějším možným rozdílem zvítězil i ve třetím setu.

Úvod čtvrté sady patřil domácím. Dobrý servis a následná obrana nenechala útočnice hostů položit útok na zem, a tak si trenér Zapletal vybíral hned ze začátku timeout (6:1). Ten jako by vlil olomouckým hráčkám živou vodu do žil. Vzápětí bylo vyrovnáno a na hřišti se začala svádět bitva o každý míč. Diváci v hale hnaly oba týmy kupředu a k vidění byly dlouhé výměny, body ze servisu, útoku i z bloku. Velmi emotivní závěr čtvrté sady tentokrát zvládly lépe domácí hráčky a po bodovém útoku z „pajpu“ si vynutily tiebreak.

Zkrácenou sadu lépe rozehrály Šelmy. Vytvořily méně nevynucených chyb a strany točily za stavu 8:4. Střídání, bod z podání, ani dobře mířené útoky Olomouce již nezměnily nic na vývoji v utkání a domácí hráčky tak zakončují rok 2019 vítězně (15:10).

Autor: Klára Kuníková, foto Viktor Šulc