Slibně rozehraný zápas jsme vyhráli až v tiebreku

02.10.2022

VK Benátky nad Jizerou dnes přivítal Volejbal Brno, který v druhém kole nečekaně hladce podlehl na domácí palubovce Kladnu, kdy ve třetím setu dokonce získal pouhých 12 bodů. Naopak v prvním kole získalo Brno tři body ve Zlíně. Nováček soutěže Benátky vstoupily do extraligy výborně, nečekaně o bod oloupily Liberec a ve čtvrtek dokonce zvítězily za dva body v Ústí. Jenom škoda, že nedotáhly třetí set do vítězného konce. Benátky vedly 2:0 na sety a 22:19, ale po zkaženém podání Ústí celkem snadno set získalo. V dnešním měření sil vyšlo vítězně družstvo Brna, které první dva sety jasně ovládlo, třetí a čtvrtý patřil nováčkovi soutěže, ale v tiebreaku Benátky zaznamenaly spoustu nevynucených chyb, které Brnu ulehčily zisk dvou bodů za vítězství 3:2.

VK Benátky nad Jizerou - Volejbal Brno 2:3 (21:25, 14:25, 25:22, 25:20, 9:15)

Sestřih:

Rozhodčí: Emil Velinov, Matěj Dmejchal, čároví Alen Jusič, Vladimír Horbowyj, delegát Antonín Pejpal

Počet diváků: 250

Sestavy (od zóny I):

Domácí: McAinsh Conal Tain, Durski Kamil, Pokopec Patrik, Hudák Martin, Křesťan Filip, Dergunov Oleksandr, libero Michal Kotek. Střídali: Kratochvíl Matouš, Koranda Matěj, Švandrlík Pavel

Hosté: Janků David, Janečka Jakub, Da Silva Fernando, Drahoňovský Matouš, Bukáček Tomáš, Kovalchuk Volodymyr, libero Kop Martin. Střídali: Crins Augusto, Kočvara Jakub, Toman Matyáš, Hrazdira Michal

Ohlasy po utkání:

Filip Křesťan (kapitán VK Benátek nad Jizerou): „Dnešní zápas se mi těžko hodnotí, protože dva sety nám nevycházely, možná jsme byli ještě unavení ze čtvrtka. Potom jsme se zlepšili ve všech činnostech, tím jsme se vrátili do zápasu. Bohužel v tiebreaku jsme na začátku udělali nevynucené chyby. Tiebreak je ale hlavně o pár chybách a ty nás stály ten set. Opakují se tam stejné věci jako z předešlých zápasů a na nich musíme zapracovat, protože nám zbytečně utíkají body. Dnes jsme rádi za bod.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátek nad Jizerou): Po prvních dvou setech, které se nám vůbec nepovedly, protože jsme nastoupili do zápasu dost vlažně, tak jsme rádi, že jsme se do zápasu vrátili. Mrzí nás samozřejmě ten konec, ale budeme v tom hledat pozitiva a uvidíme, jak dál. Určitě máme pořád na čem pracovat, bohužel jsme dnes špatně útočili, špatně jsme přečetli soupeře. Jinak si myslím, že bod pro nás není žádná velká ztráta. Nemůžeme očekávat, že budeme každý zápas vyhrávat.“

David Janků (kapitán Volejbal Brno): Jsem rád, že jsme to zvládli dohrát do vítězství, ale za mě si myslím, že jsme měli odjíždět s třemi body. Měli jsme to super rozehráno, ale potom jsme úplně vypadli z tempa. Benátky asi mají rády tiebreaky, ty to nevzdávají a musí se s nimi hrát až do posledního hvizdu. Nás úplně vyřadili z tempa, tiebreaku se to pak zas otočilo.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno):„Myslím si, že dnešní zápas byl z naší strany nejlepší výkon z těch tří odehraných. Dva sety výborné, potom domácí přidali na servisu. My jsme v hlavách asi malinko povolili, což nás stálo bod. Jsem rád, že jsme se v tiebreaku do zápasu vrátili a doufám, že se naše výkonnost bude zvedat tak jako teď zápas od zápasu.“

Popis utkání:

V brněnském dresu od úvodních míčů na podání začíná úřadovat Da Silva Fernando, který přímým bodem zvyšuje na 2:4 (celkem 6 es v utkání). Benátky odpovídají jednoblokem již za stavu 4:4 a takto nám pomalu plynou body v prvním setu až do stavu 18:18. Závěr setu patří kvalitnímu podání Volodymyra Kovalchuka, který esem posílá Brno do rozhodujícího vedení 18:21. Koncovku setu na sebe bere Matouš Drahoňovský, nejprve se nadvakrát prosazuje z hlavního kůlu a získává setbol, hned první setbol proměňuje stejný hráč a hosté se ujímají vedení 0:1 na sety.

Druhý set byl v režii hostů. Ti od úvodních míčů měli daleko více ze hry. Domácí se nedokázali prosadit přes obranu Brna, a to bodově rychle zvyšuje svůj náskok (7:10 blok Tomáš Bukáček, 8:12 eso Da Silva Fernando, 11:19 3x chyba na útoku domácích). V druhé polovině domácí již rezignují a hosté získávají slušnou řadu setbolů po chybě domácího hráče na podání (13:24). Proti výměně stran je Martin Hudák, který dvakrát útočí středem, první smeč hosté dokázali vrátit na stranu Benátek, ale při druhém signálu středem se již Martin nemýlí. Druhý setbol si již hosté pohlídali. Volodymyr Kovalchuk oslovuje nahrávkou Da Silva Fernando, který první sadu ukončuje, když vytlouká blok Benátek.

Ani třetí dějství nezačíná pro Benátky nejlépe, když hosté po dvou přímých bodech z podání (Da Silva Fernando) odskakují o tři body (3:6). Až do stavu 7:10 si hosté udržují tříbodové vedení. Při podání domácího nahrávače (Kamil Durski) přichází vydařená série Benátek na bloku a v útoku a domácí volejbalisté vedou 12:10. Těsné vedení si Benátky hrou bez chyb pohlídaly až do samotné koncovky. Po chybě Brna na podání se domácí publikum raduje z prvního setbolu, ale i domácí své podání kazí. Druhý setbol proměňuje Oleksand Dergonov a Benátky snižují na 1:2 na sety.

Brno zřejmě zaskočeno ztrátou setu přestalo úplně na začátku dalšího dějství hrát. Podávající Polák Kamil Durski chytře umístěným podáním úplně rozebral Michala Hrazdiru na příjmu. Na bloku se vyznamenává Martin Hudák a domácí vedou 5:0. Až do vedení 10:1 Benátky nepouští Brno vůbec do hry. Další dvě esa v podání Patrika Pokopce a diváci v hledišti se začínají probouzet. V druhé polovině setu hosté začínají konečně hrát volejbal a zásluhou svého diagonálního hráče se dostávají na tři body (16:13 – útok a podání Da Silva Fernando). Ale i Benátky mají na postu diagonálního hráče výborného smečaře, který opět zvedá náskok domácích až na 19:13. Toto vedení si již Benátky pohlídaly a první setbol na sebe nenechává dlouho čekat. Kamil Durski přímým bodem z podání zvyšuje na 24:20 a hned první setbol čtvrté sady proměňuje Filip Křesťan a nováček soutěže si zahraje ze tří kol třetí tiebreak.

Úvod zkrácené hry vůbec domácím hráčům nevyšel. Hosté ukončují rozehry přes Da Silva Fernando, který je v úvodu tiebreaku 100%, a když Benátky smečují do autu, máme tu první time domácího trenéra Aleše Dittricha (1:4). Ani po odpočinku se obraz hry nemění a hosté mílovými kroky spěchají k výměně stran (2:7, 3:9). První mečbol zápasu přichází po smeči Matouše Drahoňovského. Zda to byl útok do anténky nebo do bloku a potom do anténky, to by rozšifrovalo jedině jestřábí oko, takto se Brňané radují z mečbolu. První mečbol odvrací Martin Hudák středem, když míč technicky dopadá na zadní lajnu. Další mezihra již končí v poli Benátek a je konec dalšího nekonečně dlouhého utkání v Benátkách nad Jizerou.

Autor: Zdeněk ŠOLC