Tři body zůstávají v Brně, ženy vítězí

03.10.2020

První říjnovou sobotu byl na programu teprve druhý zápas v letošním ročníku UNIQA extraligy pro frýdeckomístecké Sokolky, které vinou uvalené karantény nestihly úvod sezóny. Sezóna pro ně tak začala až toto úterý, kdy podlehly na půdě Liberce 0:3. Ve středu je pak čekalo 2. kolo Českého poháru – ani tam neuspěly, proti Šternberku získaly aspoň set. Naopak domácí Šelmy v pondělí uspěly v Ostravě, jejich hra se začíná zvedat a v tomto utkání tak byly jasnými favoritkami.

Brno – Frýdek-Místek 3:1 (25:17, 20:25, 25:10, 25:21)

Rozhodčí: Kořenek Jaromír – Poláček Jan

Počet diváků: 57

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Šloufová, Janečková, Podhrázká, Horká, Mikysková, Marková, libero: Sklenářová. Střídaly: Faltínová, Benediktová

Hosté: Uhrová, Pavelková, Hadáčková, Šnellyová, Koloničná, Mitrega – Mamica libero: Teperová. Střídaly: Petrová, Borovcová.

Ohlasy po utkání:

Ivona Marková (blokařka Šelem Brna): Byl to velmi náročný zápas. Začaly jsme dobře, na to jak jsme měly obměněnou sestavu, až na pár úseků ve hře, kdy nám to vůbec nešlo. Pak jsme se ale chytly, dobře jsme to zvládly, bylo to hlavně o podání.

Ondřej Boula (trenér Šelem Brno): „Jsme rádi za tři body. Nebyl to úplně ten nejlepší výkon, který jsem tu v Brně zažil, ale tři body jsou dobré.

Daniela Pavelková (kapitánka Frýdku-Místku): „Určitě jsme odehrály lepší utkání než v Liberci, už to byl náš třetí zápas a pomalu se do toho dostáváme. Postupně se nám vrací hráčky z karantény, na příští zápas už bychom měly být kompletní. Šelmy nás asi trochu podcenily, nehrály to, co chtěly. My jsme bojovaly a myslím, že to nebylo špatné utkání z naší strany.

Leoš Chalupa (trenér Frýdku-Místku): „Gratuluji domácím k výhře, my jsme rádi, že jsme uhráli set. Myslím, že se naše hra zlepšuje, přesto že některé hráčky jsem po měsíci viděl poprvé, nás ta karanténa chytla hned třikrát v řadě. Nebyl to nejhorší výkon, škoda toho čtvrtého setu, kde jsme to prohráli na podání.

Popis utkání:

Hráčky z Frýdku-Místku do zápasu nevstoupily vůbec špatně a pro domácí a favorizované Šelmy byly vyrovnaným soupeřem. Dařilo se jim na servisu, následná obrana na síti ale nebyla úplně kompaktní, brněnské volejbalistky se často prosazovaly skrz blok. Za stavu 18:13 přišla na podání domácí Adéla Benediktová, která výrazně pomohla k zisku prvního setu. Hosté si za stavu 23:13 sice připsaly eso a ještě zdramatizovaly první sadu. Tu nakonec ukončila nová posila Šelem Klára Faltínová za stavu 25:17.

Lepší vstup do druhé sady zažily hráčky frýdeckomísteckého celku. Dlouho se držely ve vedení. Domácím pomohla srovnat a zároveň se i dostat do vedení Soňa Mikysková, která předvedla dobrou sérii na podání, a na kterou následně na síti navázala i Klára Faltínová. Hostující hráčky se ale stále nevzdávaly a za stavu 17:18 donutily domácího trenéra k oddechovému času. Vedení se přelévalo ze strany na stranu, prosazovala se hostující Šnellyová, naopak domácí hráčky vyhazovaly své útoky do zámezí. Hosté nadále předváděly odvážnou hru a srovnaly stav zápasu na 1:1.

Třetí sadu si již domácí hráčky pohlídaly – na hřiště se vrátila Simona Janečková, která se ihned dostala do zápasového tempa. Šelmy se zlepšily především na útoku, přestaly chybovat a zlepšily i podání. To se odrazilo na soupeřově příjmu, který byl velmi špatný (13 %), stejně jako útok (20 %) frýdeckomísteckého týmu. Po razantním útoku Heleny Horké ze zóny šest domácí hráčky berou třetí set – 25:10.

Čtvrté dějství mělo obdobný průběh. Šelmí smečka si na úvod setu vytvořila pohodlný náskok, který byla schopna kontrolovat až do konce utkání. Na útoku se sice o trochu více dařilo hostujícímu týmu, rozhodla ale lepší produktivita na podání. Nejvíce bodů v utkání zaznamenala domácí Soňa Mikysková (17 bodů, 53 % úspěšnost na útoku), z hostujícího celku byla nejúspěšnější bývalá hráčka brněnského Fénixu Veronika Šnellyová (13 bodů, 36 % na útoku).

Autor: Matouš Müller