V brněnském derby se opět o vítězi rozhodovalo až ve zkrácené hře

17.01.2023

Druhé letošní brněnské derby zavedlo hráčky a fanoušky z jihomoravské metropole do haly v Kounicově ulici, kde hned po úspěšném zápase extraligy mužů týmy nastoupily. První vzájemný zápas vyhrálo Královo Pole 3:2 na sety, které rovněž vyhrálo čtyři z pěti posledních vzájemných zápasů. Dobře rozehrané utkání ani dnes Šelmy nedotáhly do vítězného konce.

VK Šelmy Brno – VK Královo Pole 2:3 (25:16, 25:21, 23:25, 21:25, 11:15)

Sestřih:

Rozhodčí: Kavala Tomáš, Peloušek Jiří

Počet diváků: 258

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Širůčková, Dubianska, Kyrychenko, Benediktová, Kozubíková, Pluhařová, libero Chevalierová. Střídaly: Šotkovská, Marková, Morká, Beránková

Hosté: Pelikánová, Bukovská, Koulisiani, Nikolova, Kuníková, Hrušecká libero Digrinová. Střídaly: Rožnovjaková, Veselá, Kamasová, Stoiković

Ohlasy po utkání:

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Jedna z asi nejhorších proher, které jsme zažily. V koncovkách opakujeme stále stejné chyby. Měly jsme ten zápas ve svých rukou, mrzí mě dnešní prohra i kvůli fanouškům, kteří nám na hale vytvořili skvělou atmosféru.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno):„Nejvíc mě mrzí zranění Terky Pluhařové, zdraví je pro všechny přednější než výsledek. Je to jako přes kopírák s předchozími zápasy, ztratili jsme odvahu a schopnost řešit lépe ofenzivu po kůlech, kde jsme byli dva a půl setu bezzubí a nedokázali se prosadit. K tomu se přidal náš horší blok, čímž jsme soupeře nastartovali ke dnešní výhře.“

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Jsme moc rády za dnešní velice těžkou výhru. Na Kouničce je to vždy těžké, není to zde náš první tiebreak. Škoda, že jsme se na začátku neprobudily trochu dříve, ale cenné dva body.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Zvládli jsme otočit velice těžké utkání. Je pro nás dobré, že i do dalšího zápasu jsme si udrželi sebevědomí, že jsme schopny Šelmy porážet. Mrzí mě zranění Terky Pluhařové a přeji jí tímto brzké uzdravení.“

Popis utkání:

Zaplněná Kounička viděla vyrovnaný vstup do utkání, oba týmy chybovaly a nepouštěly se do větších brejků. Po zranění domácí Šelmy Terezy Pluhařové (14:13) přišla do hry Anna Šotkovská. Na podání začala úřadovat Marie Kozubíková a třemi esy výrazně pomohla k vedení 20:14. Po útoku Šotkovské domácí Šelmy vyhrály první set 25:16.

Druhá sada byla značněji vyrovnaná. První vícebodové vedení zaznamenaly opět domácí hráčky, které po třech složených míčích Hanny Kyrychenko vedly 18:16. V koncovce dokázaly svěřenkyně Ondřeje Bouly náskok navýšit na čtyři body, který si už nenechaly vzít a vedly 2:0 (25:21).

I třetí set byl vyrovnaný, oba týmy dost chybovaly. Až při podání hostující smečařky Magdy Bukovské dokázalo Královo Pole poprvé Šelmám uniknout do pětibodového vedení (11:16). Šelmy se ale ještě nevzdávaly a při podání Kyrychenko a Benediktové dokázaly vždy snížit na rozdíl dvou bodů - 14:16, resp. 17:19. Po oddechových časech Erika Nezhody přišla pokaždé chyba za koncovou čarou a Královo Pole si šlo pro snížení na 1:2. Stav 19:24 se zdál býti velmi komfortním, skvěle podávající Anna Širůčková ale čtyřmi body v řadě set zdramatizovala. Nakonec po úspěšném útoku Magdy Bukovské hostující celek Králova Pole snížil na 2:1 na sety.

Čtyřmi chybami začala čtvrtá sada, po dalších dvou esech Marie Kozubíkové Šelmy vedly 9:5. Oba týmy přestaly chybovat a přetahovaly se o každý bod. Po ulívce střídající nahrávačky exkrálovopolské Radky Mokré Šelmy vedly 21:20, následných pět bodů ale patřilo především Magdě Bukovské, která esem poslala zápas do pátého setu.

Do tiebreaku Šelmy nastoupily s kapitánkou Ivonou Markovou, která se po delší době vrátila zpět na hřiště, blýskla se esem. Dobrá obrana na straně hostujícího týmu nakonec rozhodla a stejně jako v prvním letošním derby vítězí v tiebreaku Královo Pole.

Autor: Matouš Müller