Vánoční souboj s Budějovicemi se rozhodoval až v tiebreaku

28.12.2017

Žádný poklidný vánoční duel, nýbrž pětisetové drama – tak vypadal souboj Volejbalu Brno s úřadujícím mistrem české extraligy Českými Budějovicemi. V hale na Vodově nakonec v tiebreaku, který poznamenal sporný výrok rozhodčího, za lepší konec zatáhli jihočeští hráči a z Brna si odváží dva body. Tým Ondřeje Marka navíc ve druhém dějství přišel díky zranění o kapitána Michala Hrazdiru.

Vánoční souboj s Budějovicemi se rozhodoval až v tiebreaku

„Po zranění Michala jsme dnes hráli statečně, myslím si ale, že dobrý volejbal z obou stran poškodil rozhodčí. Nikdy to neříkám, ale tentokrát ano,“ zlobil se po zápase brněnský trenér. S výkonem sudích nebyl spokojený ani kapitán Českých Budějovic Radek Mach: Rozhodčí se dnes moc nepředvedli a my svými výkony také ne. Jediní, komu se to dnes mohlo líbit byli diváci, protože si díky tie breaku přišli na své,“ uvedl.

První dějství bylo dlouhou přetahovanou o každý bod, a tak soupeři až do 14:14 drželi srovnané skóre. Pak domácí odskočili o dva body, ale za stavu 17:15 se Budějovicím podařilo připsat pět bodů v řadě a otočit na 17:20. Hostující už si pak vedení vzít nenechali a k dispozici měli v závěru až pět setbolů (19:24). První sice promarnili pokaženým servisem sami a druhý jim vzal úspěšným blokem Renzo Mendoza, třetí už si ale zásluhou Filipa Křesťana České Budějovice pohlídaly a sadu vyhrály 21:25.

Na začátku druhého setu byl díky zranění donucen opustit palubovku brněnský kapitán Michal Hrazdira, jeho spoluhráči ale nesklonili hlavu a vytvořili si tříbodový náskok (7:4). Hosté však rychle zareagovali a otočili na 7:8. Do druhého technického time outu se pak opakoval scénář z předešlého setu, kdy oba týmy bojovaly o každý míč (16:15). Závěr sady se ale tentokrát lépe vyvedl domácím – při výborném podání Ondřeje Bouly Brno odskočilo na 21:19 a vedení drželo i dál. K výhře ve druhé sadě pak byli domácí blízko po přesné smeči Jana Pražáka (24:21) – první setbol Budějovice ještě odvrátily, poté ale chyboval na podání hostující Peter Ondrovič a sada byla rozhodnuta (25:22).

Set s pořadovým číslem tři odstartovali lépe hostující hráči, kteří se při podání Filipa Kupilíka ujali vedení 0:5. Brno sice srovnalo krok a přiblížilo se na 7:9, České Budějovice pak ale opět výrazněji odskočily až na 10:16. Domácí znovu zkorigovali, a to při dlouhé šňůře na podání Richarda Stanislava (15:17). Vzápětí se ještě na smeči i servisu blýskl Renzo Mendoza a bylo srovnáno (18:18). Reakce Budějovic byla ale blesková – pět bodů v řadě při podání Marka Šotoly a vedení 18:23. Hostující už pak dokráčeli až k výhře 20:25.

Čtvrtý set byl dlouho vyrovnanou partií (12:12) a i po druhém technickém time outu bylo jasné, že sada zamíří až do napínavé koncovky (18:18). Brno se pak díky Stefanu Okosanovićovi ujalo vedení 20:18. Tento srbský univerzál přidal i bod na 22:19, hostující se ale nevzdali a dotáhli na 22:21. Poté to bylo znovu Brno, kdo připsal dva body (24:21) –  Budějovice za tohoto stavu ještě odvrátily dva setboly (24:23), třetí už ale vyzněl pro domácí, kteří zápas výhrou 25:23 posunuli až do zkrácené hry.

Důležitým momentem tiebreaku byl stav 4:5 – po sporném výroku rozhodčího připsaly bod na 4:6 České Budějovice a po následných protestech domácích a udělené červené kartě odskočil hostující tým hned vzápětí na 4:7. Brno už potom bodové manko smazat nedokázalo a z konečného vítězství 11:15 se tak v jihomoravské metropoli radovali hráči Českých Budějovic.

„Dnešní zápas byl takový nahoru dolů. Bohužel nás srážely zbytečné a jednoduché chyby, což se nám vymstilo. Super výkon ale dnes poté, co nemohl hrát Michal Hrazdira, podal Ríša Stanislav,pochválil svého spoluhráče Martin Klapal.

Trenér Českých Budějovic René Dvořák k duelu navíc poznamenal: „Na dnešním dlouhém utkání bylo vidět, že družstva jsou na konci roku trošku unavená, a že vánoční přestávka také udělala svoje."

Volejbal BRNO – VK Jihostroj České Budějovice 2:3 (21:25, 25:22, 20:25, 25:23, 11:15)


Barbora Mertová

Foto: Viktor Šulc