Zaskočit Prostějov se volejbalistkám Brna nepodařilo

02.11.2018

Těžké soupeřky dostaly prostějovské volejbalistky do čtvrtfinále Českého poháru 2018/19, z Šelem Brno vyztužených pěticí ostřílených matadorek jde respekt. Napoprvé v boji o postup do Final Four soutěže si však ženy VK s nebezpečným sokem poradily, ač při cestě za výhrou ztratily set. Víc ale ne a díky celkově vydařené partii mají pro odvetu náskok 3:0 na body, tím pádem jim za necelé dva týdny v jihomoravské metropoli stačí i podlehnout 2:3.

Zaskočit Prostějov se volejbalistkám Brna nepodařilo

Video ze zápasu:

Rozhodčí: Kavala T., Trumpeš D.

Počet diváků: 300

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Zatloukalová, Toufarová, Bezhandolska, Horká, Kojdová, Kozmík, libero Slavíková. Střídaly: Nová, Weidenthalerová, Polášková.

Hosté: Nováková Janečková, Kočvarová, Matuszková, Beránková, Boulová, libero Chlumská. Střídaly: A. Pospíšilová, P. Pospíšilová.

Vyjádření:

Domácí:

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Myslím, že dobrý. Až na jeden horší set jsme hrály to, co bylo potřeba. Soupeřky mají svou kvalitu a hlavně v druhé sadě to ukázaly, jinak jsme je ale povedeným výkonem držely pod sebou. Máme tak výsledek, jaký jsme chtěly.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Mám radost, že jsme splnili cíl a zvítězili za tři body. Pomohl nám dobrý začátek, i když potom jsme znejistěli v jednom postavení a druhý set odehráli špatně vinou chyb nejen na přihrávce, ale taky v dalších činnostech. Od třetí sady šel náš výkon opět nahoru, zatlačili jsme servisem i bloky a kvalitně útočili. Zasloužená výhra, jsem spokojen jak s výsledkem, tak s předvedenou hrou ve většině utkání.“

Hosté:

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Měly jsme hodně pomalý rozjezd, ale ještě během prvního setu se do toho dostaly a hlavně ten druhý se nám povedl skvěle, získat ho nebylo při oboustranně kvalitním volejbalu vůbec lehké. Následně jsme odešly na příjmu, z toho pramenily další chyby. A ve zbytku zápasu nás lepší domácí tým přehrál.“

Martin Gerža (kouč VK Brno): „Přijeli jsme sem zkusit zahrát dobrý sport, což se nám dva sety dařilo. Po slabším úvodu si holky zvykly na zdejší prostředí i na soupeře, který desetkrát za sebou ovládl extraligu. Od stavu 1:1 už potom byli domácí lepší, když my jsme neodpřihrávali, tím pádem hůř útočili a Prostějov nás ubránil. Odveta je stále otevřená, byť my máme určitě prioritu v ligové soutěži.“

Popis utkání:

Lepší úvod domácího týmu ještě dokázaly soupeřky eliminovat (2:0 – 4:4), ale vzápětí Hanačky nasadily k mohutnému trháku. Dobře podávaly, vytvářely tlak kvalitním útokem, málo chybovaly a především výborně bránily na síti. Šelmy pod tímto náporem kupily hrubky (ne)vynucené a jejich manko rychle narostlo až na 16:7. V té chvíli se hostující družstvo chytilo, průběh zahajovací sady pozvednutím veškerých činností ještě zdramatizovalo (18:13, 20:16). Nicméně koncovku si vékáčko bez větších problémů pohlídalo – 25:20.

Jako už mnohokrát v letošní sezóně ale Prostějovanky hned po zisku setu postihl velký výpadek. Po vstupním obratu z 1:3 na 4:3 měl podobu pětibodové šňůry Jihomoravanek, za něž se Kočvarové povedlo rozvrátit přihrávku na opačné straně hřiště (4:8). Leč vzápětí oplatily Petrášovy svěřenkyně podobnou mincí, ofenzivně skvěle je přitom táhla Horká. Skóre tak bylo bleskově srovnáno (9:9), zanedlouho dokonce otočeno (13:12). V tu chvíli ovšem výkonem rostoucí Geržova parta udeřila další sérií výměn za sebou na 13:16, která v konečném důsledku rozhodla. Přes maximální snahu se obhájkyně pohárové trofeje dokázaly maximálně přiblížit na nejtěsnější rozdíl (18:19, 21:22) a v závěru vinou několika zaváhání odpadly – 21:25.

Jinak se celkově hrál oboustranně pěkný volejbal dost vysoké úrovně. Mírné favoritky přitom nabraly zpět částečně poztrácenou herní jistotu, od skóre 2:3 do toho zase začaly pořádně šlapat. Pomohly si účinnějším servisem i obrannými zákroky v poli, nahoru šlo též zakončení (Kojdová) po zpřesněné mezihře. A všechno vycházelo z ustáleného příjmu, kde pomohla střídající Polášková. Jihomoravanky náhle nevěděly, co si proti kompaktnímu pojetí VK počít, a náskok rostl geometrickou řadou (11:6, 19:9). Třetí část tudíž měla jednoznačné vyznění – 25:15.

Tentokrát navíc Prostějov nepolevil a získanou pohodu si stoprocentně přenesl do dalšího dějství. Raketový start v kontrastu s brněnským trápením ho poslal do luxusního osmibodového odstupu 10:2. Jenže ani tohle zdaleka nemělo rozhodující váhu. Jako obvykle přišel nemalý propad, naopak Matuszková a spol. se chytily. Což vedlo k přesunu setu do otevřené polohy (10:5, 12:8, 15:12). Definitivní razítko na vítězství domácích tak dal teprve nový minibrejk na 18:12 + dvě šťastná prasátka Horké z posledního nebezpečného stavu 19:15. Vzápětí dámy v růžovém přidaly dva bloky přímo na zem a mač nabral finální rozuzlení – 25:17 a 3:1.

Autor: Marek Sonnevend; foto a video: Matouš Müller