Dramatický zápas s Libercem Šelmy hned několikrát otočily

19.12.2023

Poslední zápas v ženské extralize, který byl k vidění v roce 2023 na Kouničce, měl rozhodně náboj. Jednalo se o přímý souboj o druhé místo. To před zápasem patřilo liberecká Dukle, na kterou ztrácely Šelmy dva body. Brňanky mají ale zápas k dobru, navíc na domácí půdě prohrály letos jediný ze sedmi zápasů, Dukla ale v prvním vzájemném duelu sezóny vyhrála jasně 3:0 na sety. V zápase 14. kola se týmy o body do extraligové tabulky podělily. Více jich sice nakonec putovalo na konto Šelem, nicméně průběžně druhou příčku Dukla udržela.

VK Šelmy Brno – VK Dukla Liberec 3:2 (23:25, 25:17, 14:25, 25:22, 16:14)

Sestřih:

Rozhodčí: Kovář V., Trumpeš D.

Počet diváků: 88

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Šmídová, Formánková, Marková, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libera Chevalierová, Píchalová. Střídaly: Janečková, Mokrá

Hosté: Šulcová, de Mello, N. Kvapilová, Herdová, Vyklická, Robins-Hardy, libero Kolářová. Střídaly: Dvořáková, Fixová, Frankevych, Pragerová

Ohlasy po utkání:

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): Tohoto vítězství si v letošní sezóně vážím asi nejvíce. Byl to dnes dobrý týmový výkon, přičemž žádná hráčka nebyla stoprocentně zdravotně fit. Skvěle vybojované vítězství, to je dnes nejcennější – vyhrály jsme jako tým.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Dnes jsme vydřeli vítězství, škoda toho prvního setu, kde jsme udělali dvě chyby v koncovce. Druhý set byl jednoznačný pro nás, ve třetím nás trochu rozhodilo zranění Adély Chevalierové. Holky si dnes vítězství za tento bojovný výkon zasloužily.“

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): „Gratuluji soupeři za výkon, i přes zranění libera. My se máme ještě v čem zlepšovat. Ve čtvrtém setu jsme to měly dotáhnout do konce, v tiebreaku to bylo i hodně o štěstí. Máme ale nad čím přemýšlet…“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Gratuluji domácímu týmu k výhře, zvládl to i v oslabení. Nám se to dnes nestalo poprvé, kdy jsme nechali oslabeného soupeře rozehrát a nedokázali jsme zvládnout velké vedení v tiebreaku.“

Popis utkání:

Domácí Šelmy vstoupily do zápasu lépe a po bloku Caroline Formánkové, která do Brna přišla na hostování právě z Liberce, vedly 8:5. Na Kouničce byl poté k vidění vyrovnaný a bojovný volejbal. Šelmy si ještě dokázaly dvakrát vytvořit vícebodový náskok (17:15 a 21:19), ani to jim však nestačilo k výhře v první sadě. Hostující Duklu táhlo duo Kvapilová a Šulcová, právě po chytrém využití bloku druhou zmiňovanou vyhrál Liberec první sadu 23:25.

Spoustu chyb bylo k vidění na začátku druhého setu, Brnu ale pomohlo dvojstřídání za nepříznivého stavu 6:10. Šelmy přestaly chybovat, dařilo se jim v obraně na síti i v poli a po dvou esech v řadě střídající nahrávačky Radky Mokré (21:15) si šly pro srovnání. Také Liberec v koncovce vystřídal univerzálku a nahrávačku, právě po jejím dvojáku Brno srovnalo na 1:1 (25:17).

Třetí set poznamenalo lehké zranění domácího libera Adély Chevalierové, za tu do hry naskočila letní posila Andrea Píchalová. Jednoznačný průběh nedokázaly zvrátit ani další brněnská střídání a Liberec vyhrál jasně 14:25.

Čtvrtou sadu ale Šelmy rozhodně nevzdaly a chtěly v utkání alespoň bodovat. Brno přidalo na podání, přestalo chybovat a dostalo Liberec pod tlak. Tomu nepomohlo ani střídání smečařky Diany Frankevych, která dvěma chybami darovala domácím vedení. V koncovce pomohla na útoku domácí kapitánka Ivona Marková a šlo se do tiebreaku.

Do tiebreaku opět vlítla lépe Dukla a po esu hostující kapitánky Kláry Vyklické vedla 4:9 a už se zdálo, že svěřenkyně Libora Gálíka zápas vyhrají, navíc po dvou blocích v řadě už byl stav 9:13. Na podání se stejně jako při otočce proti KP postavila Simona Janečková, Šelmy odvrátily liberecký mečbol a po bloku Anny Širůčkové vyhrály 16:14. Liberecké Dukle nepomohlo k vítězství ani 27 bodů univerzálky Nikoly Kvapilové, za domácí nejvíce skórovala Antonie Kelnárová (19 bodů).

Autor: Matouš Müller