Setbally v prvním setu jsme nevyužili, v sobotu odvracíme konec sezóny

17.03.2022

Do nečekané role se letos dostala Dukla. Dnešním dnem vstupuje do předkola play off a to prakticky diváci v Liberci neznají. I Brno většinou bojovalo přímo v play off. Pamětníci určitě vzpomenou nádherné finálové boje právě mezi Duklou a Brnem v ročníku 2015/16, kdy se rozhodovalo v šestém utkání (4.5.2016) v hokejové aréně v Brně před 5.556 diváky. Zde Dukla získala svůj poslední titul mistra ČR (celkem 18x v ČR a ČSSR). V úvodu letošní soutěže bylo Brno dokonce po šestém kole na krásném čtvrtém místě, to Dukla až na jedenáctém díky vysoké marodce, která ji provázela celou podzimní část. Ta se odrazila i na prvním vzájemném utkání. Brno zvítězilo v Liberci 3:1 (28,21,-23,18) za 113 minut. V předposledním kole základní části naopak Dukla zvítězila v Brně 3:1 (-22,18,19,18) a získala výhodnější pozici pro předkolo play off. Do prvního utkání předkola play off vstoupila obě družstva velice odhodlaně a kdo získá první sadu, se rozhodovalo až v dramatické koncovce. Zde domácí volejbalisté měli více ze hry a ujali se vedení. I druhý set byl v úvodu velmi vyrovnaný, ale v druhé polovině se několikrát vyznamenala Dukla v obraně a Brno v koncovce herně úplně odešlo. Ani ve třetím setu Brno nenechává Dukle nic zadarmo, ale dobře rozehrané utkání Dukla dokázala dotáhnout do vítězného konce bez ztráty setu a ujímá se vedení 1:0 na zápasy.

VK Dukla Liberec - Volejbal Brno 3:0 (28:26, 25:17, 25:22)

stav série 1:0

Sestřih:

Rozhodčí: Petr Dušek, Petr Kvarda, čároví Jiří Čermák, Adam Lenert, delegát utkání Břetislav Popadinec

Počet diváků: 265

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Lukas Demar, Libor Leikep, Filip Křesťan, Marcel Lux, Jakub Veselý, Volodymyr Kovalchuk, libera Václav Kopáček, Jan Pavlíček. Střídali: Lubomír Staněk, Luboš Bartůněk

Hosté: Jakub Janečka, Felipe Mariáno da Silva, Michal Hrazdira, Crins Hiago Augusto Domingues, Duc Luan Truong, Marek Zmrhal, libera Martin Kop, Jakub Lžičař. Střídali: Vít Jakubec, Matyáš Toman, Matouš Drahoňovský, Tomáš Bukáček

Ohlasy po utkání:

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): „Po nervózním prvním setu, kdy to bylo stále bodově vyrovnané, jsme se vzchopili a další dva sety už jsme předvedli to, co bych od nás očekával. Ukázalo se, k čemu směřujeme posledních pět zápasů. Dnes jsme využili naše lepší postavení ze základní části a zvítězili jsme v domácím prostředí. Nyní jedeme do Brna pokusit se zvítězit.“

Marcel Lux (smečař VK Dukla Liberec): „Před zápasem jsme si řekli, že budeme hrát trpělivě a budeme se povzbuzovat po každém dobrém míči. A to si myslím i rozhodlo. Byli jsme trpěliví a zachovali jsme chladné hlavy v koncovkách. Hlavně vždy, když o něco s Brnem šlo, tak jsme pořádně zabojovali.“

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): „Dnešní utkání beru jako samotné play off, i když to je předkolo. Play off se zkrátka hraje jinak. Je to větším nasazení, agresivitě, hraje zde velkou roli počet chyb atd. Zde se nehraje na body, ale na vítězství. My jsme to dnešní utkání nějak zvládli. Věděli jsme, že Brno sem přijede riskovat a ty jejich rizika jsme ustáli a vyhráli 3:0 a vedeme na utkání 1:0, přesto to zatím to vůbec nic neznamená.“

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Škoda prvního setu, ten se hrál bod po bodu. Byl to výborný začátek předkola play off. Kdyby ten set dopadl lépe pro nás, tak mohl být ten zápas zajímavější. Potom už začal hrál Liberec lépe na servisu a my měli problémy s přihrávkou a Liberec si víceméně zbytek utkání pohlídal.“

Marek Zmrhal (smečař Volejbal Brno): Liberec dnes ukázal, že už se hraje o play off a jak se o něj má hrát. Rvali se víc, víc nás tlačili a my jsme si nechali v prvním setu utéct dobře rozehranou koncovku. Myslím si, že ten první set rozhodl dost o tom, jak se to dnešní utkání bude vyvíjet. My jsme se trochu hledali, měli jsme slabší servis a slabší obranu. Bohužel Liberec, jak říkám, si pro to šel víc a vyhrál 3:0.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Myslím si, že z naší strany to byl docela solidní výkon. První set jsme mohli dotáhnout do vítězného konce, ale Dukla v závěru setu byla šťastnější a hlavně přesnější. Ve druhém setu nám to výrazněji uskočilo. Zde jasně Dukla dominovala. Třetí jsme zase Duklu trápili, ale Dukla byla v dnešním zápase přesnější než my, dokázala si dohrát bodové balony a myslím si, že bere první vítězství zaslouženě.“

Popis utkání:

Do dnešního utkání lépe vstupuje Brno, při podání Crins Hiago Augusto Dominguese odskakuje o tři body (2:5), ale to přestává rychle platit. Rotované podání Marcela Luxe dělá hostům značné problémy a po dvou esech je Dukla ve vedení (6:5). Příjem podání začíná dělat dnes oběma družstvům značné problémy, další eso v utkání si připisuje Matouš Drahoňovský a Brno se vrací do vedení (7:8). O dva body se hostům daří odskočit po tvrdém zakončení za stavu 8:10 (Crins Hiago Augusto Domingues). Při podání Filipa Křesťana se na bloku vyznamenává Jakub Veselý a je vyrovnáno (12:12). Vyrovnaný stav nám vydržel při krásných a dlouhých výměnách až do stavu 16:16. Potom se na bloku vyznamenal Felipe Mariáno da Silva a máme tu první oddechový čas Dukly (16:18). Po odpočinku se daří Dukle rychle nepříznivý stav vyrovnat z vedlejšího kůlu a i Brno si žádá oddechový čas (18:18 – smeč Filip Křesťan). V koncovce se blok domácích hráčů dotkl sítě a Brno opět odskakuje o dva body (18:20). Naštěstí pro domácí na středu sítě úspěšně blokuje Jakub Veselý a rychle je vyrovnáno (20:20). V dramatické koncovce získává Dukla první setbol po nedorozumění hráčů Brna, když míč zadarmo spadl mezi tři hráče (24:23 – time Brno). První setbol Dukly ztroskotal na bloku Brna (Janečka). Po přešlapu útočícího hráče Dukly z pipe je odpískán přešlap a hosté se radují z prvního setbolu (24:25 – time Dukla). Podání Marka Zmrhala končí daleko v autu a je vyrovnáno. Po nečistém hraní nahrávače Brna se do vedení dostává Dukla (26:25). Až při dělovém podání Lukase Demara ukončuje Dukla první sadu, Brno nedokáže udržet míč na své straně a to hned z první trestá Libor Leikep, který tak trochu se štěstím o pásku pokládá míč pod nohy hráčů Brna a domácí se ujímají vedení 1:0 na sety.

I druhá sada nám začíná velmi vyrovnaně. Po spornějším míči se podařilo Brnu odskočit o dva míče. Zda Brno útočilo pouze do pásky, to by dokázalo posoudit pouze jestřábí oko (3:5).  Dvoubodové vedení se daří hostům držet až do další parády na bloku domácího kapitána a vzápětí Marcela Luxe (9:8 – 2x blokem). Po smeči Marka Zmrhala do pásky sítě si trenér Brna Ondřej Marek žádá oddechový čas (10:8). Po time je pro Brno ještě hůř, další smeč končí daleko za základní čárou a domácí vedou o tři body (11:8 – smeč Felipe Mariáno da Silva). Přímým bodem z podání Hiago Augusto Domingues snižuje na rozdíl jediného bodu, ale po dalším bloku Dukly tříbodové vedení je zpět (14:11 – blok Volodymyr Kovalchuk). Bohužel i útok domácích končí v autu a Brno snižuje (14:13). K rozhodujícímu bodovému nástupu zavelel svým plachtivým podáním Jakub Veselý, eso a blok Libora Leikepa nenechává v klidu trenéra Brna, který žádá druhý time (17:13). Koncovku setu si svěřenci trenéra Petra Broma pohlídali a s velkým bodovým náskokem získávají první setbol druhé sady (24:16 – Matyáš Toman zkazil podání). První setbol z hlavního kůlu Vít Jakubec o blok odvrací, ale druhý si Dukla pohlídala, přesně sehraný signál středem zakončuje Jakub Veselý a domácí již vedou 2:0 na sety.

I do třetího představení vstupují oba aktéři velmi bojovně, pravidelně se střídají na podání a na ukazateli skóre svítí vyrovnaný stav až do podání Volodymyra Kovalchuka. Jeho přímý bod z podání posílá domácí celek do vedení 8:6. Další nevynucená chyba na útoku Brna dovoluje zadarmo Dukle získat plusový bod a po bloku Libora Leikepa už trenér Brna zastavuje hru oddechovým časem (11:7). Blokem Brno snižuje vedení Dukly na pouhé dva míče (14:12 – blok Jakub Janečka). Po tvrdé smeči Lukase Demara se domácí vrací do čtyřbodového vedení a máme tu odpočinek Brna (16:12). Po esu Marka Zmrhal přichází oddechový čas i na straně Dukly (17:15). Na jediný bod se Brno přibližuje blokem za stavu 18:17 (eso Crins Hiago Augusto Domingues). Ale i v domácím dresu jsou výborní hráči na podání. Lukas Demar touto činností sestřeluje brněnského hráče a Dukla opět bodově odskakuje (20:17). Po smeči Marcela Luxe o blok Brna již domácí vedou o čtyři body a koncovka setu se rychle blíží (22:18). Proti ukončení utkání je Crins Hiago Augusto Domingues, který blokem zastavuje útok Brna a máme tu další time, tentokrát na straně domácího celku (22:20). Po time Michal Hrazdíia kazí podání a Dukla je velmi blizoučko zisku prvního utkání. Filip Křesťan vykřesal první mečbol, když napodruhé tvrdě zakončil útok Dukly (24:21). Zkažené podání oddaluje konec zápasu. Druhý setbol si již Dukla pohlídala, Jakub Veselý tvrdě útočí středem o blok Brna a je dobojováno. Domácí vítězí 3:0 a do Brna odjíždí v roli mírného favorita.

Autor: Zdeněk ŠOLC