Souboje Brno vs Ostrava domácí týmy zvládly

10.12.2023

Po týdnu byl na brněnské Kouničce k vidění opět dvojzápas. Po souboji Brno vs. Praha, který dopadl remízou 1:1 na zápasy, se mohli fanoušci těšit na duel Brno vs. Ostrava. Domácí hráči měli za sebou sérii tří proher v řadě, Ostrava naopak v posledních dvou duelech dokázala posbírat své letošní první body. Brno mělo Ostravě ale co vracet za loňské vyřazení v Českém poháru, které bylo k vidění právě na Kouničce.

Volejbalový dvojzápas na Kouničce pokračoval v duchu jižní proti severní Moravě, po mužích přijely do Brna i ostravské ženy. V říjnu oslabené Šelmy vyhrály v Ostravě 3:1 na sety, Ostrava ale vyhrávatt v Brně umí, což vloni předvedla. Hostující hráčky jsou na vítězné vlně, na Šelmy ztrácely šest bodů a před utkáním jim patřilo páté místo.

Volejbal Brno – VK Ostrava 3:1 (25:21, 25:19, 22:25, 25:19)

Sestřih:

Rozhodčí: Činátl R., Velinov E.

Počet diváků: 188

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Janečka, Thiessen, Ross, Marocchi, Dixon, Janků, libero Kop. Střídali: Hrazdira, Jehlička

Hosté: Olsen, Pawlun, Vancl, Dvořák, Tsmokalo, Jarosinski, libero Motyčka. Střídali: Srovnal, Mazoch, Pelikán, Resl

Ohlasy po utkání:

David Janků (kapitán Volejbal Brno): Vstoupili jsme dnes do toho zodpovědně, především na servisu, což se nám často nedařilo. Pak jsme trochu polevili ve třetím, o to rád ale jsem, že jsme to doklepali do vítězného konce za tři body.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Pro nás dnes důležité tři body, bylo to hodně ubojované vítězství. Myslím si, že jsme dnes byli lepší než Ostrava. Trochu jsme zaváhali ve třetím setu, přestali jsme být důrazní.“

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „Od nás to byl dnes celkem povedený zápas, nehráli jsme vůbec špatně. V prvních dvou setech byl rozdíl na podání, domácí nás více tlačili, kdežto my jsme jim to dávali zdarma.“

Tomáš Zedník (asistent trenéra VK Ostrava): „Než jsme se dostali do hry v prvním setu, tak to trochu trvalo, naštěstí jsme se dostali do koncovky, ale tu jsme nezvádli. Ve druhém setu jsme hráli špatně, ve třetím domácí trochu polevili, chybovali a my jsme se díky tomu zvedli. Místo toho, abychom do toho šli naplno ve čtvrtém setu, tak jsme to k bodům nedotáhli.“

Popis utkání:

Zápas začalo lépe domácí Brno, když po bloku amerického smečaře Patricka Rosse vedlo 5:2. Ostrava se rovněž vyznamenala na bloku a brzy bylo srovnáno. Na obou stranách bylo k vidění spoustu chyb a nikomu se nedařilo jít do většího trháku. Až po bloku domácího Kuby Janečky Brno vedlo 22:20 a šlo si za prvním setem, který po chybě hostujícího Mazocha také vyhrálo – 25:21.

Po dvou blocích hostů za stavu 2:4 v druhém setu přišlo na řadu střídání, do hry se dostal Michal Hrazdira. I on pomohl k otočce na 9:6. I tentokrát v prostřední části setu bylo na Kouničce k vidění spousta chyb na útoku, domácí jich tentokrát ale udělali podstatně méně. Koncovka patřila jednoznačně domácím, po dvou blocích Brna to bylo 2:0 na sety (25:19).

Poněkud vlažně vstoupili svěřenci Ondřeje Marka do třetího setu a rázem z toho bylo vedení 8:11 pro Ostravu. Po tvrdé smeči kapitána domácích, exostravského Davida Janků bylo srovnáno na 12:12, Ostrava ale přestala chybovat na útoku a šla do trháku – 15:18. Tříbodové vedení jí vydrželo až do konce sady, kterou vyhrála 22:25 a snížila tak na 1:2.

Do čtvrté sady Brno zlepšilo svou hru, opět přitvrdilo na podání a šlo si pro tři body. Za stavu 23:14 se Ostravští stále nevzdávali, ani tři body v řadě jim ke zdramatizování zápasu nestačily. Po vytlučeném bloku kapitána domácích Davida Janků Brno vyhrálo 25:19 a 3:1 na sety. Nejvíce bodů zaznamenal kanadský univerzál ve službách Brna Daniel Thiessen – 25 bodů (47 % na útoku, 2 bloky a 1 eso).

VK Šelmy Brno – TJ Ostrava 3:2 (25:18, 20:25, 23:25, 25:23, 15:10)

Sestřih:

Rozhodčí: Trumpeš, Ištvanech

Počet diváků: 140

Domácí: Šmídová, Formánková, Marková, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Janečková, Píchalová, Mokrá

Hosté: Jasečková, Hadáčková, Kašparová, Kojdová, Chládková, Skřivanová, libero Slavíková. Střídaly: Jedličková, Bauerová, Fukalová, Jakuškina, Mikelová

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): Jeden z těch těžších zápasů, které jsme letos odehrály. Musím pochválit opravdu všechny holky, jak jsme se kously, ale i trenéra, že nás nahecoval a skvěle vystřídal, pomohla nám také nová posila Carol. Byly tam těžké pasáže, kdy jsme byly dole, možná dnes trochu se štěstím jsme to otočily.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Od začátku to bylo těžké utkání, měli jsme problém prosadit se na útoku, ze začátku se nám nedařilo ani moc na příjmu. I díky změnám v sestavě v průběhu zápasu jsme to dnes zvládli, nakopli jsme se bojovností, což dnes slavilo úspěch.“

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „V prvním setu jsme vůbec nebyly rozjeté tak, jak jsme chtěly, další dva se nám dařilo na podání. Škoda čtvrtého setu, kde jsme měly náskok, ale v koncovce jsme nebyly důrazné, což se projevilo i v koncovce pátého setu, kde jsme zbytečně chybovaly. To nás dnes stálo dva body, které si myslím, že jsme si měly v tiebreaku uhrát.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Rozhodnul čtvrtý set, kde soupeř skvěle podával, a v určité fázi jsme neudělali dva tři body, nesložili jsme. Byl to dnes bojovný volejbal na obou stranách, v tiebreaku jsme ale tahali za kratší konec.“

Šelmy vlétly naprosto skvěle do utkání, po esu domácí kapitánky vedly 6:1. I Ostrava za to ale umí vzít, kvalitní podáním domácím zaškodila Petra Kojdová, ale i Nela Jasečková – při jejím podání svěřenkyně Zdeňka Pommera otočily z 13:8 na 13:14. Šelmy ale otočily těžké postavení, do zadní zóny přišla posílit přihrávku Andrea Píchalová, která byť libero, do zápasů nastupuje v klasickém dresu. Po chybě na útoku ostravské Jasečkové Šelmy vyhrály 25:18.

Začátek druhého setu patřil jednoznačně hostujícímu týmu, blokařka Michaela Hadáčková si připsala hned dva body. Za stavu 8:13 již domácí trenér Jaroslav Vlk neměl jediný oddechový čas a Ostrava si šla pro srovnání. Malá naděje ještě svitla při podání Antonie Kelnárové, která si připsala dvě esa – 14:17. Po chybě domácí univerzálky Yasmine Madsen na útoku vyhrála Ostrava 20:25.

Třetí sada začala velmi vyrovnaně, Šelmy po esu čerstvé posily Carolin Formánkové, která dnes nastoupila v základní sestavě, vedly 12:9. Domácí dobře útočily a byly lepším týmem a po bloku Ivony Markové si šly pro třetí set – 20:16. Ostrava svým tradičním bojovným pojetím dokázala srovnat na 23:23 a po dvou blocích v řadě vyhrála třetí set 23:25.

Celkem osm bodových bloků bylo k vidění ve čtvrtém setu, který byl jako na houpačce. Domácí Šelmy především v úvodu dost chybovaly, i ostravské hráčky si ale vybraly slabší chvilky a za stavu 21:18 už zápas směřoval do tiebreaku. Na ten se ale Šelmy ještě pěkně nadřely, za stavu 24:21 si ještě připsala dva body Michaela Hadáčková, po tvrdé smeči Caroline Formánkové ale byl stav 2:2.

Na podání začaly skvěle Šelmy v tiebreaku, po esu Formánkové vedly 6:1. Ostrava ale razantním útokem srovnala na 7:7, v koncovce si domácí hráčky opět pomohly podáním a po chybě hostů vyhrály 15:10. Hned čtyři hráčky si připsaly 17 bodů: za domácí Antonie Kelnárová a Anna Širůčková, za hosty pak Nela Jasečková a Petra Kojdová.

Autor: Matouš Müller