Start extraligy se nevydařil, na Olympu Šelmy prohrály

01.10.2021

Prvnímu mistrovskému utkání v sezóně předchází velká očekávání a otázky. Navíc po skoro roce a půl se bude hrát bez diváckého omezení. Olymp hrál naposledy ve své hale 11. března, kdy po heroickém výkonu s Prostějovem postoupil do semifinále play-off. Brněnské Šelmy nedohrály čtvrtfinále play-off proti Ostravě, tím soutěž skončila a pořadí bylo stanoveno podle výsledků po základní části. Olymp Praha nastoupil s výrazně omlazeným týmem oproti loňské sezóně, u Brna také nastalo mnoho změn v kádru. K vidění byl velice zajímavý a od třetího setu i velice dramatický sport. Nakonec bylo úspěšnější odvážné mládí pražských hráček a Olymp získal cenný skalp nad brněnskými Šelmami.

PVK Olymp Praha – VK Šelmy Brno 3:2 (23:25, 25:15, 28:30, 29:27, 15:9)

Rozhodčí: Ištvanech T., Slezák J.

Počet diváků: 250

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Poloučková, Neumannová, Bartošová, Brichtová, Virtová, Šimáňová, libero Pešková. Střídaly: Lukešová, Cihlářová, Patočková, Brancuská

Hosté: Nováková, Faltínová, Podhrázká, Mikysková, Komárková, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Benediktová, Borovcová, Pluhařová

Ohlasy po utkání:

Pavlína Šimáňová (kapitánka Olympu): Dnes to bylo vyčerpávající utkání, jsem ráda, že jsme si spravily reputaci po nevydařeném utkání v Liberci. Hrály jsme mnohem lépe, bojovněji. Zápas probíhal tak, že jednou my, jednou Šelmy a byl to strašně vyrovnaný zápas. Jsem strašně ráda, že jsme uhrály první dva body do tabulky, což je pro nás důležité i proto, že máme v týmu mladé hráčky. Poznaly jsme, že můžeme hrát vítězně i s tak silným týmem jako je Brno.“

Stanislav Mitáč (trenér Olympu): „Předně jsme nesmírně spokojeni, že jsme vyhráli nejtěsnějším poměrem 3:2 na sety. Souhlasím s tím, že jsme mohli uhrát již koncovku třetího setu, měli jsme tam neshodu s rozhodčím, souhlasím se Soňou Novákovou, že brněnské hráčky mohly vyhrát čtvrtý set. Jsem rád, že jsme předvedli to, co chceme v této sezóně předvádět. Z naší strany to musí být velká odvaha, maximální bojovnost. Dnes jsme hráli velmi dobře v poli, přidalo se spousta útoků blok – aut, dokázali jsme trestat soupeře a v neposlední řadě bych chtěl pochválit mladou nahrávačku Káju Poloučkovou, která musela na dnešní zápas zaskočit z voleje, protože obě nahrávačky prvního týmu mají zdravotní problémy. “

Soňa Nováková (kapitánka Brna): „My máme také nový tým a byla jsem zvědavá, jak bude vypadat první zápas. Za sebe jsem ráda, že to byl takový napínavý a vyrovnaný zápas. Škoda, že jsme nevyužily koncovku čtvrtého setu, kdy jsme mohly rozhodnout na 3:1, ale zase jsme si dobře zahrály a mohu pogratulovat Olympu, byl to hezký zápas.“

Ondřej Boula (trenér Brna): „Za mě vyhrál odvážnější tým. Když se budeme bát a nebudeme odvážní, s prominutím proti třem dvacetiletým holkám, tak budeme mít hodně velké problémy. Pozitivní bylo, že jsme ustáli dvě koncovky z nepříznivých stavů, ale mám obavy, že to nebude v průběhu soutěže stačit.“

Popis utkání:

Úvodní set začal opatrně, oba týmy se soustředily spíše na to, aby nedělaly zbytečné chyby. Skóre bylo velice vyrovnané, nikdo do stavu 20:20 nevedl více než o dva body. Olymp sice ze stavu 19:20 odskočil na 23:20, ale potom Šelmy uhrály šest bodů za sebou a set patřil jim. Koncovku setu doservírovala za Brno dlouholetá hráčka Olympu Anna Komárková.

Domácí hráčky nevyužitá koncovka úvodní sady psychicky nesložila. Olymp vstoupil do setu mnohem agresivněji, pomáhal si získávat body servisem, kdežto Brno servisy spíše kazilo. Olymp Praha vedl 9:4, 14:8. Hra Brna postupně opadávala, nedařilo se mu na útoku a Olymp se dostal do vedení 20:12 a set již bez problémů dohrál.

Mladé hráčky Olympu se dostaly do správného herního tempa, Brno se chvílemi zlepšilo na obraně, ale zase je srážely zbytečné chyby. Olympu pomohl servis kapitánky Šimáňové, kdy se dostal do vedení 10:6, vzápětí servírovala Komárková a bylo vyrovnáno 10:10. Potom s příjmem zápasil i Olymp a Brno šlo do vedení 19:14, i díky zlepšenému bloku. Za stavu 20:24 vše hrálo pro Brno, ale domácí mladé hráčky hrály nesmírně obětavě a srovnaly stav na 24:24, přetahovaná o každý bod pokračovala i nadále a diváci byli svědky nervydrasájící koncovky. Nakonec brněnské Šelmy využily sedmý setbol a set vyhrály.

Nástup do čtvrtého setu patřil brněnským hráčkám, rychle šly do vedení 8:2, ovšem vlastními chybami se o vedení téměř připravily (9:8), následně zabodovaly několikrát na bloku a opět vedly 12:8. Olymp bojoval o každý balón, ale současně se srážel vlastními chybami. Olympu se podařil ale obrat ze stavu 12:17 na 18:17 a vše zase spělo do dramatické koncovky. Brno vedlo 23:21, bylo srovnáno 23:23, Brno neproměnilo mečbol, následně ale Olymp proměnil třetí setbol a zápas se musel rozhodnout v pátém setu.

Dramatická a bojovná bitva pokračovala i v pátém setu. Mladé hráčky Olympu hrály velice koncentrovaně, několikrát uspěly i na bloku a vedly 10:6. Poté si už vítězství nenechaly vzít. Pro několik mladých hráček Olympu to byl extraligový debut a to hned vítězný proti silnému Brnu.

Autor: Jiří Trochta