V Liberci bez zisku setu

29.10.2023

V sobotu přicestoval do Liberce tým Šelmy Brno na utkání 5. kola extraligy žen. Liberecký tým letos hraje velice dobře a ve čtyřech kolech neztratil ani jediný bod. Na Šelmy ale má nepříjemné vzpomínky z loňského semifinále, kde právě Brňanky poslaly liberecké hráčky do bojů „pouze“ o bronzové medaile. Dukla předvedla parádní výkon na podání a bloku a celkem snadno získala první dva sety. Třetí set byl velice dramatický, Brňanky již vedly o šest bodů, ale v koncovce Dukla zabojovala a zvítězila 3:0 na sety.

VK Dukla Liberec – VK Šelmy Brno 3:0 (25:18,25:20,25:23)

Sestřih:

Rozhodčí: Koutník P., Olt J.

Počet diváků: 312

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Lucie Šulcová, Kateřina Kvapilová, Nikola Kvapilová, Lucia Herdová, Klára Vyklická, Taira Ke Alohilani Robins-Hardy, libera Adéla Démar, Lucie Kolářová. Střídaly: Anna Pragerová, Viktorie Dvořáková, Jana Fixová

Hosté: Pavla Šmídová, Anna Širůčková, Ivona Marková, Rosa Yasmine Bjerregard Madsen, Antonie Kelnárová, Adéla Benediktová, libero Adéla Chevalierová. Střídala: Simona Janečková

Ohlasy po utkání:

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): Upřímně jsem tento výsledek nečekala. Určitě jsem velmi ráda za tři body a za ty tři sety. V úvodu utkání jsme se držely bodově nad soupeřkami, potom jsme trochu polevily. Naštěstí jsme ten nepříznivý stav dokázaly otočit.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes určitě přijel jeden z nejtěžších soupeřů, co nás letos v extralize čeká. Jsme rádi za vítězství 3:0. Měli jsme velmi dobrá statistická čísla, přesto si myslím, že jsme měli víc přitlačit v koncovce třetího setu a udělat si utkání jednodušší. Šelmy se každým setem zlepšovaly a nás donutili k tomu nejlepšímu, co umíme hrát.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Určitě výsledek 0:3 pro nás není nic moc. V prvních dvou setech jsme neměly každopádně šanci na výhru. Třetí set mě mrzí nejvíc, zde jsme měly největší náskok. Nevím přesně, kde jsme udělaly chyby, zda nás Dukla odservírovala nebo jsme my chybovaly. Je teprve začátek sezóny, víme na čem ještě zapracovat, nic se neděje, jedeme dál.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): Byl to pro nás velmi těžký zápas, protože Liberec měl několik rozdílových hráček a my jsme dnes nenašli hráčku, která by dokázala „potáhnout." Myslím si, že ještě máme čas, liga bude ještě dlouhá. Nyní víme, kde ještě máme problémy, musíme lépe bránit nad sítí. Gratuluji domácím ke kvalitnímu zodpovědnému výkonu.“

Popis utkání:

Již první krásné a dlouhé výměny naznačovaly, že dnešní souboj Šelem s domácí Duklou bude velice vyrovnané. Při podání Nikoly Kvapilové se domácím hráčkám podařilo odskočit o čtyři body a Šelmy si vzaly oddechový čas  (6:2). Po odpočinku Nikola přidala další eso a domácí hráčky šly do vedení 8:2. Antonie Kelnárová se prosadila z velké nouze a dostala Nikolu z podání (8:3). Získaný náskok se daří Dukle držet, i když Brňanky hrají velice dobře a hlavně pestrou hrou středem sítě získávají body. V koncovce setu Dukla zvýšila své vedení po technické smeči Nikoly Kvapilové a trenér Jaroslav Vlk si vyžádal druhý time (18:11). Po odpočinku si Klára Vyklická hned z první se štěstím připisuje plusový bod. Šelmy dnes měly velké potíže na příjmu podání, kdy je školila Lucia Herdová (20:11). V koncovce setu se hostující hráčky snažily snížit vysoký liberecký bodový náskok a to se jim i dařilo (22:15) a donutily Duklu si vzít oddechový čas. První setbol Dukly přišel po velice chytrém vytlučení bloku Brna (24:17). Zkažené podání Dukly dalo ještě šanci hostujícímu týmu, ale v další rozehře zasmečovala Antonie Kelnárová z hlavního kůlu po lajně do autu, a tím domácí tým získal první set 25:18.

Po vyrovnaném začátku druhé sady (3:3) se podařilo Dukle odskočit po smeči Nikoly Kvapilové o dva body (5:3). Smečí do autu se Dukla o náskok připravila (7:7). Dobře postaveným blokem Lucie Herdové a hlavně přesnou zalívkou do rohu hrací plochy Šelem Nikoly Kvapilové zvýšila Dukla svůj náskok (10:7). Lucie Šulcová vytloukla blok Brňanek, Lucia Herdová přidala další přímý bod z podání a trenér Šelem svolal své hráčky k poradě (15:10). Další nevynucená chyba Šelem na smeči znamenala vedení domácích o šest bodů (16:10). Jako by se opakovala situace z prvního dějství. Po esu Anny Širůčkové přišel time Dukly, protože se Šelmy přiblížily na čtyři body. Kapitánka Brna Ivona Marková se z první nemýlila a snížila vedení Liberce na pouhé tři body (19:16). Těsný aut Dukly změnil stav na dvoubodový rozdíl (21:19). Naštěstí se dnes dařilo, v domácím dresu,  Nikole Kvapilové, dírou v bloku přiblížila domácí k setbolu (23:19) a donutila trenéra hostí si vzít oddechový čas. Nádhernou zalívkou Lucia Herdová získala první setbol Dukly (24:20). Ten proměňuje hřebíkem Klára Vyklická, která útočila hned ze špatného příjmu Šelem a domácí volejbalistky byly jediný set od zisku tří bodů (25:20).

Až ve třetím setu se Šelmy dostaly zásluhou parádního bloku Ivony Markové do vyššího vedení (1:5). Až do šestibodového vedení se brněnské hráčky dostávaly kvalitní obranou, ale při podání Lucie Herdové se náskok Šelem vypařil jako pára nad hrncem. Nikola Kvapilová byla na sítí k neudržení a výsledkem byl time Brna a snížení Dukly na jediný bod (8:9). Rychlík Brna středem sítě skončil za koncovou čárou a liberecký tým srovnává na 10:10. Eso Kateřiny Kvapilové poslal Duklu poprvé v tomto setu do vedení (14:13). Jenom škoda, že rozhodčí neviděl zalívku Šelem do autu, takto byl stav opět vyrovnán. Dvojblokem hosté zvyšují vedení na 15:17, ale proti vyššímu vedení byla Klára Vyklická, která z jednonožky tvrdě zaútočila a bylo srovnáno (17:17). Při podání Tairy Ke Alohilani Robins-Hardy začala Dukla bodově odskakovat hostujícím hráčkám (21:20). Nezvykle svojí pravou rukou získala Nikola Kvapilová první mečbol utkání, ale zakončení předcházel famózní zákrok v poli nahrávačky Tairy Ke Alohilani Robins-Hardy. O první mečbol přišly hráčky Liberce zkaženým podáním, další už si pohlídaly. Lucia Herdová chytře ometla blok Šelem a byl konec utkání. Dukla zvítězila i ve třetím setu (25:23).

Autor: Zdeněk ŠOLC